EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Obywatel w systemie bezpieczeństwa narodowego a obrona powszechna

Bogdan Sowa

Nowoczesne Systemy Zarządzania. Modern Management Systems, 2024, issue 4, 109-126

Abstract: Cel badań i hipotezy/pytania badawcze W artykule sformułowano problem badawczy: w jaki sposób obywatel może wzmocnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej oraz jakie są zadania i stan żołnierzy Sił Zbrojnych RP? Celem badań jest diagnoza roli obywatela i zadań SZ RP w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz analiza liczebności Wojska Polskiego w ujęciu dynamicznym. Postawiono hipotezę badawczą: przypuszcza się, że najważniejszą rolą obywatela w kontekście bezpieczeństwa państwa jest obowiązek obrony ojczyzny, w tym ciągły przegląd realizacji przez obywateli zadań na rzecz systemu obronnego państwa, którego gwarantem bezpieczeństwa są Siły Zbrojne RP. Poza tym liczba żołnierzy, szczególnie od roku 2022, wykazuje trend rosnący. Metody badawcze W opracowaniu zastosowano metody badawcze w postaci: analizy, wnioskowania oraz abstrahowania. Główne wyniki Oceną badań jest stwierdzenie, że w latach 2022-2024 do kwalifikacji planowane jest rokrocznie ponad 200 tysięcy osób, z czego stawia się 80-95%. W roku 2022 liczba żołnierzy Sił Zbrojnych RP wynosiła 113 580. Do roku wzrosła do 144 245 żołnierzy. Dodać należy, że dodatkowo w 2025 r. będzie mogło służyć około 44 000 żołnierzy w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Implikacje dla teorii i praktyki Każdy obywatel ma wpływ na rozwój państwa oraz wzmocnienie jego bezpieczeństwa, a społeczeństwo obywatelskie stanowi podstawę rozwoju państwa. W bezpieczeństwie państwa należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnianie obowiązków przez obywateli wobec państwa. Zadania obywateli dotyczą zarówno kwestii obronnych militarnych, jak i obrony powszechnej. Zadania realizowane przez Siły Zbrojne RP mają na celu utrzymanie gotowości do realizacji misji związanych z zagwarantowaniem obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego oraz pomoc społeczną.

Keywords: obywatel; bezpieczeństwo narodowe; świadczenia na rzecz obrony; obrona powszechna; obrona cywilna (search for similar items in EconPapers)
Date: 2024
References: View complete reference list from CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://nsz.wat.edu.pl/pdf-203488-124568 Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:aou:nszioz:y:2024:i:4:p:109-126

Access Statistics for this article

Nowoczesne Systemy Zarządzania. Modern Management Systems is currently edited by Wioletta Wereda and Jacek Woźniak

More articles in Nowoczesne Systemy Zarządzania. Modern Management Systems from Military University of Technology, Faculty of Security, Logistics and Management, Institute of Organization and Management
Bibliographic data for series maintained by Michał Jurek ().

 
Page updated 2025-05-10
Handle: RePEc:aou:nszioz:y:2024:i:4:p:109-126