NOVI KONCEPT INDUSTRIJSKE POLITIKE U EVROPSKOJ UNIJI (THE NEW ORIENTATION OF THE EUROPEAN UNION INDUSTRIAL POLICY)
Ljubodrag Savić and
Milena Lutovac
Ekonomske ideje i praksa, 2017, issue 25, 7-21
Abstract:
Impresivan niz transformacija u svetskoj privredi traje oko 25 do 30 godina. Neke od ovih promena su prilično dobro poznate: značajne promene u proizvodnoj strukturi i međunarodnoj konkurentnosti, ulazak novih igrača na međunarodno tržište, kao što su Kina i Japan, produbljivanje evropskih integracija i proširenje Evropske unije; socijalne i demografske promene itd. Sve ovo podrazumeva definisanje nove industrijske politike, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou. Novi koncept industrijske politike podrazumeva niz akcija usmerenih ka stvaranju povoljnog okruženja za razvoj industrije. Radi se o velikoj ekonomskoj i političkoj uniji u kojoj se ukrštaju različiti politički i ekonomski interesi država članica. Cilj ovog rada je da pokaže kako Evropska unija kao nadnacionalna zajednica uspeva da sprovede jedinstvenu industrijsku politiku i prilagodi je različitim nacionalnim interesima. Industrijska politika Evropske unije je, kao aktivna i sveobuhvatna primena mera usmerenih na strukturno regulisanje i podsticanje konkurentnosti industrije, imala dug evolutivni put razvoja do trenutka nastanka zajedničke nadnacionalne politike zemalja članica Evropske unije. Iz tih razloga se ona u proteklom periodu može okarakterisati kao svodna industrijska politika zemalja članica. Savremena industrijska politika Evropske unije se definiše kao politika industrijskog razvoja, koja favorizuje dinamičko prilagođavanje industrije izazovima konkurencije.
Keywords: industrijska politika; Evropska Unija; Lisabonska strategija; razvojni model (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: L16 L50 L52 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://www.ekof.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2014/10/%D0%A0%D0%B0%D0%B4-11.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:beo:ekidpr:y:2017:i:25:p:7-21
Ordering information: This journal article can be ordered from
http://www.ekof.bg.a ... mske-ideje-i-praksa/
Access Statistics for this article
Ekonomske ideje i praksa is currently edited by Miomir Jakšić
More articles in Ekonomske ideje i praksa from Faculty of Economics and Business, University of Belgrade Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Goran Petrić ().