EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

UTJECAJ SUBVENCIJA NA USPJEŠNOST POSLOVANJA SPECIFIČNE SKUPINE HRVATSKIH JAVNIH PODUZEĆA

Anđelka Buneta
Additional contact information
Anđelka Buneta: Međunarodno sveučilište Libertas

Ekonomski pregled, 2021, vol. 72, issue 3, 377-412

Abstract: S obzirom na to da je u strukturi hrvatskih instrumenata dodjele državnih potpora u odnosu na zemlje članice Europske unije dominantna zastupljenost državnih subvencija, cilj ovoga rada je analizirati utjecaj subvencija na uspješnost poslovanja specifične skupine hrvatskih javnih poduzeća u razdoblju od 2005. do 2015. godine. Riječ je o poduzećima koja su kroz životni vijek mijenjala svoj pravni i ekonomski identitet (spajanja, pripajanja i sl.), pretežito su u državnom vlasništvu i primila su znatne iznose državnih subvencija. Podaci za analizu preuzeti su iz registra godišnjih financijskih izvještaja Financijske agencije. Promatraju se poduzeća koja su primila subvencije u analiziranom razdoblju i to samo za godine u kojima su ih primila. Cilj je izmjeriti utjecaj primljenih subvencija na financijske rezultate specifične skupine poduzeća (HŽ, Holding, brodogradilišta). Kako se ovom temom bavilo vrlo malo inozemnih i domaćih istraživača, doprinos ovoga rada je u kvantifikaciji veza i testiranju statističkih modela da bi se utvrdila statistička povezanost utjecaja subvencija na financijske rezultate specifične skupine javnih poduzeća te korelacije nezavisnih varijabli, kao i nezavisnih sa zavisnim varijablama. Odabrane su dvije glavne nezavisne varijable (dva modela) za koje se procjenjuje utjecaj subvencija na financijske rezultate specifične skupine poduzeća u promatranom razdoblju, a to su prihodi od subvencija i udio prihoda od subvencija u aktivi poduzeća. Zavisne varijable su: dobit/gubitak razdoblja, novostvorena vrijednost, koeficijent tekuće likvidnosti, koeficijent obrtaja imovine i broj zaposlenih temeljem sati rada. Na temelju rezultata provedene analize može se zaključiti da subvencije imaju utjecaj na uspješnost poslovanja specifične skupine javnih poduzeća u odnosu na modelsku procjenu, ponajprije na dobit/gubitak razdoblja, novostvorenu vrijednost, a najmanje na broj zaposlenih temeljem sati rada što implicira zaključak da su veće iznose subvencija dobivala poduzeća s većim brojem zaposlenih. Kod rezultata istraživanja treba uzeti u obzir ograničenje koje proizlazi iz baze podataka, odnosno nedostatka jasne AOP pozicije o državnim subvencijama u godišnjim financijskim izvještajima (AOP pozicija uključuje subvencije, dotacije, poticaje i sl.) te se koristila dostupna pozicija.

Keywords: javna poduzeća; specifična skupina javnih poduzeća; državne potpore; državne subvencije; uspješnost poslovanja (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: H25 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2021
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://doi.org/10.32910/ep.72.3.3 (text/html)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:hde:epregl:v:72:y:2021:i:3:p:377-412

Ordering information: This journal article can be ordered from
Ekonomski pregled, Hrvatsko društvo ekonomista, Heinzelova 4a, 10000 Zagreb, Croatia
http://www.hde.hr/pregled_en.aspx

Access Statistics for this article

Ekonomski pregled is currently edited by Josip Tica

More articles in Ekonomski pregled from Hrvatsko društvo ekonomista (Croatian Society of Economists) Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Josip Tica ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:hde:epregl:v:72:y:2021:i:3:p:377-412