EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Porównanie trafności jednorocznych prognoz polskiej koniunktury sporządzanych przez krajowe i międzynarodowe instytucje ekonomiczne

Aleksander Grechuta ()

Bank i Kredyt, 2018, vol. 49, issue 1, 63-92

Abstract: Dobra znajomość przyszłych warunków działania jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w przedsięwzięciach gospodarczych. W makroekonomii warunki te nazywa się koniunkturą. W tym świetle znaczenie przewidywania koniunktury nie budzi wątpliwości, nie dziwi zatem, że wiele podmiotów zajmuje się tworzeniem prognoz ekonomicznych. Prognozy te w niejednakowym stopniu różnią się w zależności od instytucji, więc bardzo ważnym zagadnieniem jest ocena, które z nich charakteryzują się większą trafnością. W niniejszej pracy porównano trafność jednorocznych prognoz polskiej koniunktury sporządzanych przez Narodowy Bank Polski (NBP), Ministerstwo Finansów (MF), Komisję Europejską (KE), Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF). Badano trafność prognoz ex post w okresie 2004−2016, z uwzględnieniem korekt dla poszczególnych instytucji, związanych z dostępnością danych. Zmiany koniunktury opisywano za pomocą wybranych charakterystyk: rocznej dynamiki produktu krajowego brutto (PKB), inflacji mierzonej wskaźnikiem cen i towarów konsumpcyjnych (CPI) lub zharmonizowanym indeksem cen konsumpcyjnych (HICP) oraz stopy bezrobocia. Do badania trafności prognoz sporządzonych przez poszczególne instytucje wykorzystano wybrane miary jakości predykcji ex post, m.in.: średni błąd prognozy (ME), średni bezwzględny błąd prognozy (MAE), pierwiastek błędu średniokwadratowego (RMSE), współczynnik U-Theila oraz dekompozycje błędu średniokwadratowego.

Keywords: PKB; inflacja; bezrobocie; trafność prognoz krótkookresowych; gospodarka Polski (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: E02 O1 F41 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
https://bankikredyt.nbp.pl/content/2018/01/BIK_01_2018_04.pdf (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:nbp:nbpbik:v:49:y:2018:i:1:p:63-92

Access Statistics for this article

More articles in Bank i Kredyt from Narodowy Bank Polski Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Michał Wieloch ().

 
Page updated 2020-09-12
Handle: RePEc:nbp:nbpbik:v:49:y:2018:i:1:p:63-92