EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Wymywalność zanieczyszczeń z popiołów lotnych ze spalania biomasy

Uliasz-Bocheńczyk Alicja (), Pawluk Aleksandra and Sierka Joanna
Additional contact information
Uliasz-Bocheńczyk Alicja: Dr hab. inż., prof. AGH, AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Kraków
Sierka Joanna: Mgr inż., AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków

Gospodarka Surowcami Mineralnymi / Mineral Resources Management, 2015, vol. 31, issue 3, 145-156

Abstract: Biomasa stanowi obecnie jedno z podstawowych źródeł energii odnawialnej w energetyce zawodowej w Polsce. Wykorzystanie tego paliwa wynika z obowiązującej Polityki Energetycznej Polski do 2030, która narzuca wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii co najmniej do poziomu 15% w 2020 roku, a następnie dalszy wzrost w latach następnych. Projekt Polityki energetycznej Polski do 2050 roku zakłada zwiększenie do 20% udziału energii odnawialnej we wszystkich źródłach zużywanej energii. Biomasa może być stosowana jako samodzielne paliwo lub może być współspalana z węglem. Każde paliwo stałe, również biomasa, w energetyce zawodowej powoduje powstawanie odpadów energetycznych. W przypadku każdego odpadu powinna być zachowana hierarchia sposobów postępowania z nimi zdefiniowana w Ustawie o odpadach. Odpady energetyczne są szeroko wykorzystywane w górnictwie, produkcji materiałów budowlanych i drogownictwie. Również dla ubocznych produktów spalania biomasy są to kierunki, które powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności ze względu na długoletnie doświadczenia w ich wykorzystaniu. Przykładowo, popioły lotne ze współspalania są dopuszczone przez normę PN-EN 450:1 − Popiół lotny do betonu. Popioły lotne ze spalania biomasy różnią się, pomimo wielu podobieństw, od popiołów ze spalania węgla czy współspalania. Popioły te mogą charakteryzować się wysoką wymywalnością zanieczyszczeń i przez to ich gospodarcze wykorzystanie może być ograniczone. W artykule przedstawiono wyniki badań wymywalności zanieczyszczeń z suchych popiołów lotnych i ich wodnych zawiesin. Dla porównania wykonano oznaczenie wymywalności zanieczyszczeń z popiołów ze spalania węgla w kotłach konwencjonalnych i kotłach fluidalnych. Badane popioły ze spalania biomasy charakteryzowały się wysoką wymywalnością siarczanów, chlorków, chromu i potasu. Ponieważ górnictwo podziemne pozostaje jednym z podstawowych kierunków wykorzystania popiołów lotnych, uzyskane wyniki badań porównano z wymaganiami normy PN-G-11011 − Materiały do podsadzki zestalanej i doszczelniania zrobów zawałowych. Wymagania i badania.

Keywords: energetic waste; ash from the biomass combustion; leachability of contaminants (search for similar items in EconPapers)
Date: 2015
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://doi.org/10.1515/gospo-2015-0032 (text/html)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:vrs:gosmin:v:31:y:2015:i:3:p:145-156:n:10

DOI: 10.1515/gospo-2015-0032

Access Statistics for this article

Gospodarka Surowcami Mineralnymi / Mineral Resources Management is currently edited by Ney Roman

More articles in Gospodarka Surowcami Mineralnymi / Mineral Resources Management from Sciendo
Bibliographic data for series maintained by Peter Golla ().

 
Page updated 2025-03-20
Handle: RePEc:vrs:gosmin:v:31:y:2015:i:3:p:145-156:n:10