A jövedelemeltitkolás okai, következményei és visszaszorítási lehetõségei különös tekintettel Magyarországra
Zoltan Nagy ()
from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management
Abstract:
A jövedelemeltitkolás, adóeltitkolás, feketegazdaság korunkban a fejlett piacgazdaságokban is komoly gondokat okoz, ahol egyébként a modern adórendszer tradíciói már régebben kialakultak, mint hazánkban. Az állami bevételkiesés emiatt rendkívül tetemes szerte a világon. De még az állami bevételkiesésnél is nagyobb kárt okoz az, hogy sérül az általános közteherviselés elve. A becsületes adófizetõ állampolgárok becsapottnak érzik magukat, ami abba az irányba hathat, hogy más törvényeket is megszegjenek. Jogtalan piaci elõnyök megszerzése miatt tisztességtelen versenyhelyzetek keletkeznek, amelyek a piacgazdaság alapelvét rombolják szét. A jövedelemeltitkolást különbözõ, ellentmondásos jelenségek, okok hívják életre és táplálják, amelyek közgazdasági, gazdaságpolitikai, pszichológiai, szociológiai, tradicionális, történelmi és specifikus, országhoz kötött összefüggéseken alapulhatnak. Rendkívül fontos az okok pontos alapos feltárása, ugyanis nem elég a felszíni kezelés, az adótörvények, költségvetési normatívák, büntetések stb. súlyosbítása, átalakítása. Komplexen és nagy körültekintéssel kell fellépni a kiváltó okok ellen. Fontos szerepet játszhat a rossz szabályozás megszüntetése (csak olyan szabályokat vezessünk be, amit be lehet tartani és be lehet tarttatni.) Szigorú szabályokat kell az Európai Unióval összhangban alkalmazni, amelyek a törvényi hézagokat pótolják. A bûnüldözõ szervek és az igazságszolgáltatás hatékonyabb mûködésével kell a gazdasági bûnözést visszaszorítani. Fokozni kell a törvényalkotás rugalmas hozzáigazítását a gyorsan változó körülményekhez. Célszerû a túladóztatást és a túlzott állami jövedelemcentralizációt mérsékelni. Nem szabad csak a büntetésekre és szankciókra koncentrálni, elõrelépést csak az jelent, ha a kiváltó okokat konkrétan tisztázzuk és ellehetetlenítjük ezeket. Eközben hosszútávon ható módszerekre is figyelmet kell szentelni, pl. erkölcsi nevelésre, jogharmonizációra és az egyes döntések hatásvizsgálatára.
Date: 2011
ISBN: 9786155018183
References: Add references at CitEc
Citations: View citations in EconPapers (1)
Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/05_Nagy%20Imre%20Zoltan.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/05_Nagy%20Imre%20Zoltan.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/05_Nagy%20Imre%20Zoltan.pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2101:69-98
Access Statistics for this chapter
More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Alexandra Vécsey ( this e-mail address is bad, please contact ).