Mediáció a jogi személyek életében I
Csilla Kohlhoffer ()
from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management
Abstract:
Amennyiben a konfliktusok, viták nem egyezséggel, a felek közös megegyezésével zárulnak, akkor nagy valószínûséggel a konfliktus valamelyik résztvevõje vesztesnek érzi magát, igazságtalannak tartja majd magára nézve a döntést. A fenti idézet ebben a témakörben alapvetés: amennyiben az egyén dönt, az nem lesz igazságtalan, hiszen a saját döntése egy konfliktus lezárása és annak a módja. Az igazság és a jog, az igazságos és jogos fogalmak nem mindig találkoznak össze, amikor egy-egy konfliktust megegyezés hiányában külsõ hatalommal lezárnak az arra feljogosított szervek, törvényes eljárásuk keretén belül. Hiszen valaki vesztes lesz, valaki hátrányt szenved, valaki azt éli meg, hogy nem igazságos a döntés rá nézve. Azon konfliktusok esetében, ahol a jogszabályok megengedik a közvetítést, ez elkerülhetõ. A mediáció fogalmát nemcsak a természetes személyek tekintetében érdemes meghatározni. A természetes személyek életében felmerülõ konfliktusok leggyakrabban a családjogi mediációval kapcsolódnak össze, de a jogi személyek életében felmerülõ konfliktusok jóval több területen is jelen vannak. Ezek a területek a gazdasági élet területéhez, a fogyasztóvédelemhez és a pénzügyi szolgáltatókhoz tartoznak, de a munkaügyi mediáció és az egészségügyi közvetítés is ide tartozik és a büntetõügyekben alkalmazott mediációban is elõfordulhat, hogy az egyik alany jogi személy. Jogi személyek és közösségi mediáció gyakran összekapcsolódnak egymással, hiszen a vita egyik oldalán az esetek többségében gazdálkodó szervezet, gazdasági társaság vagy egy helyi önkormányzat áll.A jogi személyekkel kapcsolatos mediáció lehetõségeit több fejezetben érdemes vizsgálni. Az elsõ, jelen rész a fogyasztóvédelem és a pénzügyi fogyasztói jogviták területét vizsgálja, melyet további tanulmány fejezetekben az államigazgatás különbözõ szereplõinek vitarendezésével, az önkormányzatokkal, az egészségüggyel, az oktatással, a munkaügyekkel lehet teljessé tenni a hatályos jogszabályi környezet figyelembevételével.
Keywords: konfliktus; vita; alternatív vitarendezési módszerek; közvetítés; közvetítõ; jogi személyek (search for similar items in EconPapers)
Date: 2016
ISBN: 9786155460784
References: Add references at CitEc
Citations: View citations in EconPapers (1)
Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/15_Mizser-Csilla.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/15_Mizser-Csilla.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/15_Mizser-Csilla.pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2106:197-210
Access Statistics for this chapter
More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században VI. from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Edõcs Tímea ().