СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВА ПРИРОДА ДЕРЖАВИ В СУСПІЛЬСТВІ
Anatoliy Kostruba ()
Post-Print from HAL
Abstract:
Однією з сучасних проблем вітчизняної правової науки є дискурс приватноправового виміру природи держави. На теперішньому етапі розвитку в державі, окрім політичних, спостерігається група явищ соціального характеру, які мають пріоритетне значення в громадянському суспільстві. Міжособова інтеракція інтегрує соціальні зв'язки, забезпечує єдність і гармонізацію соціальних структур, в яких держава сприймається як суб' єкт розвитку громадянського суспільства. Тобто конструкцію держави слід розглядати не тільки з позиції юридичної науки, але й з позиції соціології. Вказане складає основну тезу дуалістичної теорії Георга Єллінека. Вчений заперечує об'єктивний характер держави, досліджує її як феномен суб'єктивної свідомості. Держава, на його думку, не є універсальним поняттям і належить як до сфери сутнісного, так і до сфери належного. Звідси полісистемний підхід до розуміння держави: соціологічний та юридичний. Держава це юридична категорія, зміст якої розкривається через соціальне. Держава розглядається через сукупність ознак, обумовлених її соціальною природою. Субстрат поняття держави складають об'єктивні соціальні явища, які відбуваються в громадянському середовищі. Така конструкція дозволяє розглядати державу в іншій соціальної прогресії. Держава не має організуючої ролі. Вона не виконує функції фундаменту громадянського суспільства. Держава — це інструмент формування та належного розвитку Такого суспільства. Вказане переконливо свідчить, що держава має похідне значення від волевиявлення індивідуума. Вона є штучним утворенням, виникнення якого обумовлено реалізацією соціальних інтересів окремих осіб або груп осіб. Держава виступає не тільки як форма забезпечення соціального компромісу, але й як активний та рівний учасник відповідних правових відносин. Держава стає носієм предметно-практичної діяльності та пізнання, джерелом тієї активності, яка скерована на об' єкт через різноманітні форми власної діяльності. В такому разі активна діяльність держави стає умовою, за якої той чи інший фрагмент об' єктивної реальності виступає як об'єкт цієї діяльності. Тобто з позиції філософії держава є суб'єктом (носієм) визначеної предметної активності — суб' єктом суспільних відносин.
Keywords: state; Legal relationships; legal relations; content of legal relations; subject of law (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017-05-26
Note: View the original document on HAL open archive server: https://hal.science/hal-02747068
References: Add references at CitEc
Citations:
Published in СЬОМІ ЮРИДИЧНІ ДИСПУТИ З АКТУАЛЬНИХ ПРОБЛЕМ ПРИВАТНОГО ПРАВА, присвячені пам'яті Є. В. Васьковського, Odessa National I.I.Mechnikov University, May 2017, Odessa, Ukraine. pp.4-8
Downloads: (external link)
https://hal.science/hal-02747068/document (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:hal:journl:hal-02747068
Access Statistics for this paper
More papers in Post-Print from HAL
Bibliographic data for series maintained by CCSD ().