МЕХАНІЗМ ЗДІЙСНЕННЯ СУБ'ЄКТИВНИХ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ ДЕРЖАВОЮ: ПРАВОВІ РЕАЛІЇ
Anatoliy Kostruba ()
Post-Print from HAL
Abstract:
Відповідно до статті 2 Цивільного кодексу України учасником цивільних відносин є держава Україна. Якщо участь фізичних осіб та юридичних осіб як суб'єктів цивільного права забезпечується через їх персональну правосуб'єктність (правоздатність та дієздатність), то участь держави в цивільних правовідносинах має певні специфічні риси. В юридичній площині держава Україна розглядається перш за все, як політична організація громадського суспільства. В наведеному контексті специфічність держави, крім іншого, полягає у відсутності у неї самостійної правосуб'єктності в цивільному праві України. Участь держави в приватному праві має на мету належне виконання нею функцій держави в публічному праві та здійснюється за посередництвом похідної діяльності функціонування її механізму, елементом якого є орган державної влади. З наведеного виникає питання правової природи відносин між органом державної влади та державою, під час участі останньої в цивільних правовідносин. В теорії цивільного права з наведено декілька конфігурацій участі держави в цивільних правовідносинах. Відповідно до першої, орган державної влади є віддзеркаленням держави. Друга модель участі держави в цивільних правовідносинах передбачає формування між державної та органом державної влади відносин представництва в цивільному праві. Держава не може бути синхронізована з одним з елементів механізму державного управління. Далеко не кожний орган державної влади має цивільну дієздатність забезпечити участь держави в цивільних правовідносинах. Наприклад Верховна рада України та Кабінет міністрів України такої приватно-правової можливості не має, оскільки не є юридичною особою. При інших рівних умовах, якщо орган державної влади як учасник цивільних правовідносин «зліти» з державою, відбудеться поєднання двох суб'єктів цивільного права (юридичної особи і держави) в «мегасуб'єкт», в результаті чого ми маємо можливість сформулювати висновок, що держава або є юридичною особою або є квазісуб'єктом цивільного права України. Кожен з наведених висновків є помилковим. Наведене дозволяє дійти до наступного висновку. Держава не є суб'єктом цивільного права України з підстав відсутності у неї приватно-правової дієздатності. Проте держава є учасником цивільних правовідносин. Недостатній рівень дієздатності держави в цивільному праві України компенсується іншим суб'єктом права - органом державної влади як юридичною особою за посередництвом інституту представництва. Саме в цьому на думку автора полягає природа відносин держави та відповідного органу державної влади в цивільному праві України.
Keywords: State Government; subject of law; legal entities; legal persons; legal regulations; legal relations; theory of state; theory of law (search for similar items in EconPapers)
Date: 2016-12-16
Note: View the original document on HAL open archive server: https://hal.science/hal-02811438
References: Add references at CitEc
Citations:
Published in Проблеми вдосконалення приватноправових механізмів набуття. передачі, здійснення та захисту суб'єктивних цивільних прав, Yaroslav Mudryi National Law University, Dec 2016, Kharkiv, Ukraine. ⟨10.5281/zenodo.3881352⟩
Downloads: (external link)
https://hal.science/hal-02811438/document (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:hal:journl:hal-02811438
DOI: 10.5281/zenodo.3881352
Access Statistics for this paper
More papers in Post-Print from HAL
Bibliographic data for series maintained by CCSD ().