EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Teknolojik Yetenek ve Ogrenme

Murad Tiryakioglu ()
Additional contact information
Murad Tiryakioglu: Department of Economics, Afyon Kocatepe University

No 1602, STPS Working Papers from STPS - Science and Technology Policy Studies Center, Middle East Technical University

Abstract: Teknolojik gelismenin hem sarti hem de bir sonucu olarak nitelendirilebilecek teknolojik yetenek, makro düzeyde uluslararasi rekabet gücünün, iktisadi büyüme ve kalkinmanin; mikro düzeyde ise firmalarin rekabetçi gücünün ve endüstriyel gelisimin en stratejik belirleyicisidir. Firmalarin üretim, yatirim ve yenilik yapabilme becerilerini ve yetkinliklerini içeren bir kavram olarak teknolojik yetenegi, hem fiyat hem de fiyat disi rekabette stratejik bir faktör haline getiren temel unsur teknolojinin özünü olusturan bilginin dogasi ile ilgilidir. Bilginin üretilmesinden yenilikçi ürünlere dönüstürülmesine ve ticarilestirilmesine kadar geçen tüm süreçler bütünsel olarak degerlendirildiginde teknolojik yetenegi ifade etmektedir. Teknolojik yetenege kaynaklik eden bilgi, degeri kullanildikça azalmayan, kullanimi üreten kisi veya kurumlarla sinirli kalmayan ve birikimli olarak artan, arttikça yenilerinin üretilmesine imkan saglayan bir özellik göstermektedir. Ulusal teknolojik çaba, uluslararasi teknoloji ve emek transferi olmak üzere birbirleriyle içice girmis üç kaynaga bagli olarak sekillenen teknolojik yetenegin edinim sürecindeki en belirleyici faktör teknolojik ögrenme kapasitesi ve kabiliyetidir. Teknolojik ögrenme belli ölçüde ulusal teknolojik çabaya bagli olsa da büyük ölçüde teknoloji transferi yoluyla elde edilen teknolojik yeteneklerin içsellestirilmesi süreci olarak tanimlanmaktadir. Teknolojik ögrenmenin gerçeklesebilmesi için teknoloji transferi önemli bir kaynaktir. Ulusal teknolojik yetenek birikiminin saglanmasi ise teknoloji transferiyle gerçeklesecek teknolojik ögrenme sürecine baglidır. Bu iliski bütününü sistematik olarak açiklamayi amaçlayan bu bölüm, kavramsal düzeyde teknolojik yetenek ve ögrenme kavramlarini ve iliskileri okuyucu için anlasilabilir düzeyde ele almaktadir.

Keywords: Teknolojik yetenek; teknoloji transferi; ögrenme; ögrenme temelli teknoloji transferi politikalari (search for similar items in EconPapers)
Pages: 24 pages
Date: 2016-01, Revised 2016-01
New Economics Papers: this item is included in nep-cwa
References: Add references at CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://stps.metu.edu.tr/sites/stps.metu.edu.tr/files/WP%2016%3A02.pdf First version, 2016 (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:met:stpswp:1602

Access Statistics for this paper

More papers in STPS Working Papers from STPS - Science and Technology Policy Studies Center, Middle East Technical University Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Semih Akcomak ().

 
Page updated 2021-07-26
Handle: RePEc:met:stpswp:1602