EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Avro'nun Geleceğinin AB'nin Geleceği Üzerindeki (Olası) Etkileri - Possible Effects of the Euro’s Future on the EU’s Future

Aykut Kibritçioğlu ()

International Finance from Socionet

Abstract: Avrupa’daki (geçmişi en azından 1950’lere dek uzanan) “siyasi birlik” oluşturmaya yönelik bütünleşme süreci planlı, çok uzun, dinamik / değişgen, çok aşamalı, çok boyutlu ve giderek daha fazla sayıda ülkeyi ilgilendirmeye başlayan siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel bir ortak projenin ürünü olarak görülmelidir. 1999-2002 yıllarında nihai biçimi verilen AB parasal birliği, bu politik birlik sürecinin önemli temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ancak, AB’de parasal birlik sağlanarak “tek para”ya (Avro) geçilmiş olması, daha 1990’ların başlarından itibaren çeşitli eleştirilere uğramıştır ve çok ciddi bir küresel ekonomik kriz ortamında, 2009-2010 yıllarında, 4-5 Avro bölgesi ülkesinde peş peşe patlak veren dış borç ve bankacılık krizleri, parasal birliğin ve dolayısıyla neredeyse AB’nin varlığını/geleceğini bile tehdit eder hale gelmiştir. AB’nin geleceğiyle ilgili güçlenen kuşkular, gerçekte daha çok politik etkenlere, tercihlere ve gelişmelere bağlıdır ve bu nedenle AB’nin geleceği aslında kolayca öngörülemez. Ama yine de, bu sunumda, AB’de ekonomik ve parasal birlikte meydana gelen söz konusu çatlakların AB’nin geleceğini niçin ve ne ölçüde tehdit ettiği farklı açılar ve farklı senaryolar bağlamında bir iktisatçı gözüyle tartışılacaktır.

Keywords: Avro; Euro; EU; AB; parasal birlik; monetary union; OCA; optimum para alanı (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: E62 E66 E02 F34 F41 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2011-01-24, Revised 2011-01-24
References: Add references at CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://kibritcioglu.socionet.ru/files/IKV-Kibritcioglu-20110125.pdf

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:nos:wuwpif:kibritcioglu_aykut.62178-iks-ak-003

Access Statistics for this paper

More papers in International Finance from Socionet
Bibliographic data for series maintained by Sergei Parinov ().

 
Page updated 2018-07-11
Handle: RePEc:nos:wuwpif:kibritcioglu_aykut.62178-iks-ak-003