Rövid távú előrejelző modell Magyarországra
András Balatoni () and
Tamás Mellár ()
Additional contact information
András Balatoni: Századvég Gazdaságkutató Zrt.
Tamás Mellár: UNIVERSITY OF PÉCS-FACULTY OF BUSINESS AND ECONOMICS
UPFBE Working Paper Series from Faculty of Business and Economics, University Pécs
Abstract:
A tanulmány a szerzÅ‘k által Magyarországa kifejlesztett makroökonometriai modellt mutatja be, ami rövid távú elÅ‘rejelzési és gazdaságpolitikai elemzési céllal készült. Mivel a rövid távú fókusz miatt a keresleti hullámzások, vagyis az üzleti ciklusok állnak az összefüggésrendszer középpontjában, a modell endogén változói a trendszűrt adatok, vagyis a gap-ek. A trend és a ciklikus szétválasztása Hodrick-Prescott szűrÅ‘vel történik. A modell öt fÅ‘ blokkból áll: kÃnálati, keresleti, munkapiaci, ár-árfolyam-kamat és államháztartási blokkból. A teljes modell viselkedését impulzusválasz függvények segÃtségével tesztelik a szerzÅ‘k. A külsÅ‘ környezetben megfigyelhetÅ‘ bizonytalansági tényezÅ‘k mellett a gazdaságpolitikai akciók (monetáris és fiskális sokkok) hatásai is számszerűsÃtésre kerülnek. Az egyes impulzusokra adott válaszreakciók megfelelnek az elméleten alapuló várakozásoknak, emellett azonban tükröznek bizonyos hazai jellegzetességeket is. A modell elÅ‘rejelzÅ‘ képessége, összehasonlÃtva más (ARIMA, VAR) modellezési technikákkal, jónak mondható, különösen az éven túli idÅ‘horizontok esetén.
Keywords: Üzleti ciklus; Makroökonometriai modell; Impulzusválasz függvények; Előrejelzés; Fiskális és monetáris transzmisszió. (search for similar items in EconPapers)
Pages: 50 pages
Date: 2011-09
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://journals.lib.pte.hu/index.php/workingpapers/article/view/5936/5661 (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pec:wpaper:2011/3
Access Statistics for this paper
More papers in UPFBE Working Paper Series from Faculty of Business and Economics, University Pécs Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Tamás Sebestyén ().