EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Забраната за дискриминация в трудовите отношения и проблемът за равните възможности на жените и мъжете и на представителите на различни етнически групи

The prohibition of discrimination in labour relations and the problem of equal opportunities for women and men and representatives of different ethnic groups

Ивайло Стайков

MPRA Paper from University Library of Munich, Germany

Abstract: Резюме: В разпоредбата на чл. 24 от Закона за защита срещу дискриминацията се урежда един частен въпрос – забраната и защитата от полова и етническа дискриминация в аспекта му на т.нар. насърчителни (утвърждаващи) мерки. Идейната философия на насърчителните мерки се появява най-напред по отношение на различията на основата на раса и етнос, както и половите различия в обществото (т.нар. джендър-проблем), но впоследствие те намират приложение и спрямо различното третиране в трудовата и социалната сфера и на някои други групи в уязвимо социално положение. В чл. 24 от закона заедно са регламентирани насърчителните мерки спрямо лица, принадлежащи към по-слабо представения пол или етнически групи в предприятието. Нормата е насочена към гарантиране и реално практическо прилагане на принципа за равнопоставеност, както и изключване на неравното третиране на физическите лица на основата на два дискриминационни признака – пол и етническа принадлежност. Нейното приложно поле е свързано с елиминирането на някои възможни проявни форми на полова и етническа дискриминация. В ал. 1 на чл. 24 е уредено юридическото задължение на работодателя да предприема насърчителни мерки за гарантиране на равните възможности на двата пола или на представители на различни етнически групи при постъпването на работа, т.е. при учредяване на индивидуалното трудово правоотношение. Втората алинея е посветена на насърчителните мерки, които трябва да предприеме работодателят във връзка с професионалното развитие и участието в трудовата дейност на работници или служители, принадлежащи към по-слабо представения пол или етническа група. Нормите в двете алинеи на чл. 24 се отнасят към различни етапи от съществуването на индивидуалното трудово правоотношение. В статията са разгледани отделни аспекти на насърчителните мерки като елемент от цялостната материалноправна защита срещу полова и етническа дискриминация.

Keywords: защита от дискриминация; насърчителни (утвърждаващи) мерки; джендър-проблем; пол и етническа принадлежност; полова и етническа дискриминация; работодател; работник или служител; трудово право; трудови отношения (protection against discrimination; promotion (affirmative) actions; gender problem; gender and ethnicity; gender and ethnic discrimination; employer; worker or employee; labour law; labour relations) (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: J71 J83 K31 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2005
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://mpra.ub.uni-muenchen.de/106475/1/MPRA_paper_106475.pdf original version (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pra:mprapa:106475

Access Statistics for this paper

More papers in MPRA Paper from University Library of Munich, Germany Ludwigstraße 33, D-80539 Munich, Germany. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Joachim Winter ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:pra:mprapa:106475