Глобалните вериги на стойността в селското стопанство по примера на Българските земеделски производители
Global value chains in agriculture on the example of Bulgarian farmers
Daniela Georgieva,
Milena Mitkova and
Teodora Georgieva
MPRA Paper from University Library of Munich, Germany
Abstract:
Политическата и здравна обстановка в националени глобален аспект доведе до силната зависимост на Европа от чужди пазари, най-вече в ключови сектори като земеделието. Визия на Европейският съюз е развитието на местни вериги за създаване на стойност, с цел да се създадат по-тесни връзки между селските и градските общности. В този контекст възможностите на технологиите за изкуствен интелект са перспективата за развитие на селското стопанство и веригата за доставка на храни. По отношение на веригата за доставки ЕС очертава необходимост от иновации (например в прецизно земеделие), чрез които да се намалят „високите разходи“ при разработването и употребата на някои технологии. Основна цел на настоящата разработка е да се проучат нагласите на български земеделски производители относно прилагането на иновации, като фактор за участието им в глобална верига на стойността. Възприетите изследователски методи се основават на логическия, дедуктивния и сравнителен методи, както и на методите на анализ и синтез. За целите на емпиричното изследване са осъществени индивидуални, дълбочинни, неструктурирани интервюта на земеделски производители в България. Резултатите от интервютата са показателни за това, че българските земеделски производители, обект на анализ, произвеждат продукция в количество достатъчно за местния пазар, поради което те нямат необходимост да участват във глобална верига на стойността. Съществува обаче липса на осведоменост относно ползите от внедряването на иновации и ефективността в дългосрочен план от участието на производителите в глобалните вериги. Основни бариери пред въвеждане на иновации са липсата на финансов ресурс, липсата на „необходимост“ или липсата на достатъчно компетенции за използването им. Очертаните препоръки в края на разработката са насочени към конкретни предложения относно увеличаване на информираността по проблематиката, предлагане на нововъведения и дигитални инструменти, които да са съобразени с нивото на дигитални компетенции и умения на земеделските производители. В допълнение е необходимо и предлаганите на пазара технологии и иновативни решения да бъдат съобразени с потребностите на микро, малките и средни стопанства, така че те да са достъпни и ефективни за производителите.
Keywords: иновации; глобални вериги на стойността; селски стопанства; индивидуални интервюта (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: O3 Q12 Q16 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2022, Revised 2022
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations:
Published in KNOWLEDGE – International Journal 55.1(2022): pp. 51-56
Downloads: (external link)
https://mpra.ub.uni-muenchen.de/115748/1/MPRA_paper_115748.pdf original version (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pra:mprapa:115748
Access Statistics for this paper
More papers in MPRA Paper from University Library of Munich, Germany Ludwigstraße 33, D-80539 Munich, Germany. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Joachim Winter ().