EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Fıkhi Filtreleme Metodolojisi - Yeni Bir Fıkhi Yaklaşım

Shari’ah Screening Methodology - New Shari’ah Compliant Approach”

Ramazan Yildirim and Bilal Ilhan

MPRA Paper from University Library of Munich, Germany

Abstract: Bu çalışmanın ana amacı halihazırda çeşitli kurumlar tarafından uygulanan farklı metodolojilere dayanılarak elde edilmiş “fıkhi uygunluk kriterleri”ne yönelik eleştirilere dönük önerilerde bulunmaktır. Ayrıca, bu çalışma, İslamın birincil kaynaklarından (Kuran ve Sünnet) elde edilen bulgular ışığında, fıkhi uygunluk kriterlerini oluşturan metodolojilerde görülen farklılıkların standartlaştırılması için çözümler üretmeye çalışmaktadır. İslamın birincil kaynakları olan Kuran ve Sünnet’ten elde edilen güçlü çıkarımlar gösterir ki bir firmanın fıkhi uygunluk kriterlerine uygun olup olmadığı hakkındaki hakkaniyetli ve adil bir hüküm ancak o firmanın kontrolü altında olan içsel faktörlere bakılarak verilebilinir. Bu çalışma ayrıca fıkhi uygunluk kriterlerinin bir bütün halinde İslami finansin temel prensiplerini yansıtmasının önemine ve bu minvalde Bakara Suresi’nin 275’inci ayetinin ruhuna uygun olmasının elzemliğine vurgu yapmaktadır. Bu çalışmanın halihazirda var olan fıkhi uygunluk kriterlerindeki farklılıklardan harmoni/standartlaşma üretme potansiyeli ile İslami hassasiyetlere sahip yatırımcıları sağladığı bilinçlenme ve güvenilirlik sayesinde daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmesi beklenmektedir. Bu çalışma kanıksanmış düşünme tarzlarının dışına çıkarak, fıkhi uygunluk kriterlerinin İslamın birincil kaynaklarına dayanılarak nasıl elde edilmesi gerektiği ana sorusuna kapsamlı bir şekilde cevap üretmeye çalışmaktadır. The purpose of this paper is to address to a long-standing criticism of the various Shari’ah screening methodologies implemented by Islamic index providers. This study aims to provide evidences derived from the Islamic sources (Qur’an and Sunnah) and offers a potential solution for the harmonization of Shari’ah screening methodologies. Strong evidences from the Qur’an reveal that the most righteous and fair judgment is provided when the only factors that are considered are the entirely endogenous factors. This study further emphasizes the importance of using a screening methodology that supports the main notions of Islamic finance as a whole, and adheres to the essence of the ayah (Al-Baqarah: 275). This study exhibits a potential towards the harmonization of Shari’ah screening methodologies which encourages the participation of Muslim investors by ensuring better awareness and confidence regarding stock investments. This paper fulfils an identified need to study how Shari’ah screening methodologies can be derived from the Islamic sources yet is based on “out-of-the-box” thinking.

Keywords: Fıkhi filtreleme; İslami Katılım Endeksi; Sermaye Piyasa Değeri; Toplam Borç; Kuran ve Sünnet (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: G11 G15 G18 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018-11
New Economics Papers: this item is included in nep-hme, nep-isf and nep-ore
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Published in International Journal of Islamic Economics and Finance Studies 3.4(2018): pp. 83-101

Downloads: (external link)
https://mpra.ub.uni-muenchen.de/90417/1/MPRA_paper_90417.pdf original version (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pra:mprapa:90417

Access Statistics for this paper

More papers in MPRA Paper from University Library of Munich, Germany Ludwigstraße 33, D-80539 Munich, Germany. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Joachim Winter ().

 
Page updated 2023-11-11
Handle: RePEc:pra:mprapa:90417