EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Burimet e Financimit

Fadil Govori

Finance from University Library of Munich, Germany

Abstract: Firmat në biznes sigurojnë kapitalin financiar nga brenda firmës duke mbajtur fitimet e gjeneruara, figura 2.3. Këto fonde përfaqësojnë ndryshimin pozitiv ndërmjet shpenzimeve që krijon shoqëria: kostot e veprimit, pagesa e interesave, pagesa e tatimeve, pagesa e dividendëve, ose përtëritja e fondeve fikse të aseteve; dhe të ardhurave që krijon ajo. Një burim tjetër i mbredshëm i financimit që shpesh nuk vëhet re, janë kursimet e gjeneruara përmes menaxhimit më eficient të kapitalit punues. Ky kapital është i shkrirë në asetet dhe detyrimet afatshkurtëra. Menaxhimi më eficient i kërkesave nga blerësit, detyrimeve ndaj furnitorëve, stoqeve të mallrave, dhe rezervave monetare, mund të zvogëloj mbitërheqjet nga llogaria bankare dhe ngarkesat me interesa dhe të rris rezervat monetare. Dhe burimi tjetër i financimit të mbrendshëm me rëndësi të madhe gjiithsesi janë fondet e amortizimit të aseteve fikse dhe paisjeve të firmës. Shuma totale e fondeve për investime në ekonominë e SHBA, që firmat e biznesit i gjenerojnë brenda firmës, kryesisht fitimet e mbajtura dhe amortizimi, në përgjithësi është në shkallën 50 – 80%. Kështu, për pjesën më të madhe të firmave në biznes, rrjedhat e brendshme monetare janë të pamjaftueshme të përmbushin nevojat totale për kapital.

Keywords: Tregjet; Financiare (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: G (search for similar items in EconPapers)
Date: 2005-11-19
Note: Type of Document - doc; pages: 6. Tregjet Financiare: Institucionet dhe Instrumentet
References: Add references at CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0511/0511010.doc (application/msword)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:wpa:wuwpfi:0511010

Access Statistics for this paper

More papers in Finance from University Library of Munich, Germany
Bibliographic data for series maintained by EconWPA ().

 
Page updated 2019-01-02
Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511010