EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

INVESTITORËT INSTITUCIONALË

Fadil Govori

Finance from University Library of Munich, Germany

Abstract: Investitorët institucionalë karakterizohen nga mënyra e formimit të fondeve financiare dhe mënyra e investimit të tyre. Ndryshe nga institucionet depozituese, investitorët institucionalë i krijojnë potencialet e tyre financiare nëpërmjet formave jodepozitare, në bazë të shitjës së kontratave të sigurimit të individëve dhe bizneseve, përmes sigurimit pensional të të punësuarve në shoqëritë e mëdha dhe shitjes së aksioneve qytetarëve. Investimin e fondeve të tyre financiare investitorët institucionalë e bëjnë në formë të investimeve në letra me vlerë, duke krijuar kështu portofolin e tyre optimal në kuptimin e të ardhurave të pritura dhe të shkallës optimale të likuiditetit të segmentit të caktuar të portofolit. Investitorët institucionalë dallohen për nga ajo se si i krijojnë potencialet e tyre financiare (shoqëritë e sigurimit, fondet pensionale dhe fondet e përbashkëta). Karakteristikë e tyre e përbashkët është se potencialet e tyre financiare, të krijuara në bazë të burimeve afatgjata, i investojnë në formë të blerjes së letrave me vlerë në tregjet e kapitalit. Ata blejnë aksione dhe obligacione të shoqërive dhe obligacione të qeverisë. Në bazë të këtyre letrave me vlerë, investitorët institucionalë krijojnë portofol sipas strukturës së dëshiruar. Si kritere të përgjithshme për krijimin e portofolit me strukturë të caktuar, merren norma e pritur e rendimenteve nga obligacionet afatgjata, lartësia e pritur e dividendës në aksione, por edhe shkalla më e lartë e likuiditetit të një pjese të letrave me vlerë, kryesisht me afate të shkurtëra, me qëllim të ruajtjes së likuidititetit të institucionit.

Keywords: Tregjet; Financiare (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: G (search for similar items in EconPapers)
New Economics Papers: this item is included in nep-fmk
Date: 2005-11-19
Note: Type of Document - doc; pages: 7. Institucionet Financiare
References: Add references at CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0511/0511011.doc (application/msword)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:wpa:wuwpfi:0511011

Access Statistics for this paper

More papers in Finance from University Library of Munich, Germany
Bibliographic data for series maintained by EconWPA ().

 
Page updated 2018-07-23
Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511011