EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

FUNKSIONET E NDËRMJETËSIMIT FINANCIAR

Fadil Govori

Finance from University Library of Munich, Germany

Abstract: Kursimet shpërndahen midis investimeve dhe shpenzimeve, përmes tregëtimit të letrave me vlerë në tregjet financiare. Funksionet e institucioneve financiare ndërmjetëse konkretizohen permes kontributit të tyre në lehtësimin dhe përmirësimin e kalimit dhe të distribuimit të fondeve financiare, në shumë forma, dhe në shumë aspekte. Funksionet themelore të ndërmjetësimit financiarë janë: • Mekanizmi i pagesave, • Tregëtimi i letrave me vlerë, • Ekonomizimet e shkallës, • Harmonizimi i maturitetit dhe likuiditetit, • Shpërndarja e riskut; • Menaxhmenti portfolio; dhe • Tatimi i diferencuar mbi të ardhurat. Të gjitha këto funksione janë me rendësi për një sistem financiar eficient. Menaxherët financiar po përmirësojnë aftësitë për performansën e operacioneve dhe transaksioneve financiare, edhe përmes komunikimit të avancuar elektronik, përpunimit kompjuterik të informacionit, dhe strukturimit institucional. Këto funksione janë karakteristike për të gjithë agjentët e sistemit financiar.

Keywords: TREGJET; DHE; INSTITUCIONET; FINANCIARE (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: G (search for similar items in EconPapers)
New Economics Papers: this item is included in nep-fmk
Date: 2005-11-28
Note: Type of Document - doc; pages: 4. INSTITUCIONET FINANCIARE NDERMJETESE
References: Add references at CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0511/0511014.doc (application/msword)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:wpa:wuwpfi:0511014

Access Statistics for this paper

More papers in Finance from University Library of Munich, Germany
Bibliographic data for series maintained by EconWPA ().

 
Page updated 2018-07-23
Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0511014