EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

PAVARSIA E BANKËS QENDRORE

Fadil Govori

Finance from University Library of Munich, Germany

Abstract: Efikasiteti i përdorimit të instrumenteve të politikës monetare dhe të politikës valutore, varet nga shkalla e pavarsisë së bankës qendrore. Sa më e pavarur të jetë ajo në kryerjen e funksioneve dhe veprimtarisë së vet, aq më vital dhe efikas do të jetë sistemi financiar dhe ekonomik i vendit. Kjo sot po shprehet veçmas në vendet e zhvilluara. Sot nuk ekziston një mendim i pranuar përgjithsishtë sa i përket pavarsisë së bankës qendrore. Megjithkëtë, në literaturën më të re dominojnë kryesisht dy qasje në definimin e pavarsisë së bankës qendrore: qasja legale dhe jolegale.

Keywords: Banka; Qendrore (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: G (search for similar items in EconPapers)
New Economics Papers: this item is included in nep-fmk and nep-mac
Date: 2005-12-07
Note: Type of Document - doc; pages: 3. Banka Qendrore
References: Add references at CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
https://econwpa.ub.uni-muenchen.de/econ-wp/fin/papers/0512/0512008.doc (application/msword)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:wpa:wuwpfi:0512008

Access Statistics for this paper

More papers in Finance from University Library of Munich, Germany
Bibliographic data for series maintained by EconWPA ().

 
Page updated 2018-07-23
Handle: RePEc:wpa:wuwpfi:0512008