Gospodarstwa Schyłkowe i Upadające jako Przykład Procesów Gospodarczo-Recesywnych w Obszarach Cennych Przyrodniczo Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
Kamila Musiał
Roczniki (Annals), 2024, vol. 2024, issue 4
Abstract:
Celem badań była ocena wybranych aspektów środowiskowych i organizacyjnych, a także ich stanu i przemian, które zachodzą w gospodarstwach, a więc i rolnictwie, na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Badania terenowe o charakterze ankietowym wykonano w 2023 roku. Przedstawione analizy obejmują stan zaawansowania wybranych aspektów procesu dezagraryzacji i dezanimalizacji na obszarze 44 gmin w województwach małopolskim i śląskim. Zastosowano podział na dwie tzw. makrokategorie, powstałe z połączenia odpowiednich kategorii: B-C (gospodarstwa retardacyjne) oraz C-D (degresywne), a uzyskane wyniki wskazują na przewagę podmiotów z grupy degresywnej (65%). Potwierdza to tezę, że na obszarze badań występują problemy przemian agrarnych i strukturalnych, rzutujące także na zjawiska o charakterze środowiskowym. Kluczowe dla prowadzonych badań są kwestie dotyczące zaawansowania procesu dezanimalizacji, a zatem porzucania chowu zwierząt. Ma to bezpośredni wpływ na zagospodarowanie i użytkowanie, a więc także na wykorzystanie potencjału produkcyjnego trwałych użytków zielonych (TUZ) oraz na zwiększenie różnorodności upraw. Udział gospodarstw utrzymujących bydło w analizowanych gminach wynosił jedynie od 3% do 7%. Można więc stwierdzić, że zjawisko to cechuje się znacznym stopniem zaawansowania w przeważającej liczbie gospodarstw.
Keywords: Community/Rural/Urban Development; Environmental Economics and Policy (search for similar items in EconPapers)
Date: 2024
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://ageconsearch.umn.edu/record/348677/files/13.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ags:paaero:348677
DOI: 10.22004/ag.econ.348677
Access Statistics for this article
More articles in Roczniki (Annals) from Polish Association of Agricultural Economists and Agribusiness - Stowarzyszenie Ekonomistow Rolnictwa e Agrobiznesu (SERiA) Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by AgEcon Search ().