Influența proiectelor de infrastructura asupra competitivității tehnologice, economice și sociale a Republicii Moldova
Iurii Zama
CSIE Working Papers, 2016, issue 3, 34-48
Abstract:
Dezvoltarea infrastructurii din perspectiva calitativa si cantitativa a constituit dintotdeauna o prioritate majora si totodată o metoda de dezvoltare economica sau de relansare economica in perioade de criza. Pentru Republica Moldova decalajul substantial dintre nivelul local si cel regional de dezvoltare a infrastructurii reprezintă încă o dificultate majoră cu consecințe directe asupra competitivității economice-sociale, precum si cel al atragerii fluxurilor de investiții străine. Indiferent de orientarea prioritara a unei națiuni asupra infrastructurii sociale sau economice, ansamblul de interacțiuni dintre ambele direcții reflecta nivelul de dezvoltare si bunăstare a unei națiuni. Din cauza necesitaților intensive de capital necesar pentru promovarea proiectelor de infrastructura, Republica Moldova nu poate executa fără surse externe de finanțare investițiile necesare pentru accelerarea si menținerea ritmului de dezvoltare regional. Acest studiu are drept scop de a determinarea impactului si importantei pe care îl au sau îl pot avea proiectele de infrastructura asupra competitivității tehnologice, economice si sociale a Republicii Moldova.
Keywords: Infrastructura; Competitivitate; Productivitate; Investiții; Dezvoltare Economică (search for similar items in EconPapers)
Date: 2016
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://csei.ase.md/wp/files/issue3/Zama.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:aem:wpaper:y:2016:i:3:p:34-48
Access Statistics for this article
CSIE Working Papers is currently edited by Olesea SIRBU
More articles in CSIE Working Papers from Center for Studies in European Integration (CSEI), Academy of Economic Studies of Moldova (ASEM) Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Dr. Rodica CRUDU ().