Spójność terytorialna gmin w Polsce pod względem rozwoju infrastruktury technicznej w latach 2005-2015 w ujęciu miar autokorelacji przestrzennej
Marcin Gospodarowicz
Roczniki (Annals), 2018, vol. 2018, issue 5
Abstract:
Spójność terytorialna odnosi się do zintegrowanego zarządzania przestrzenią, łagodzącego i zapobiegającego jej polaryzacji. Celem analizy była delimitacja zjawiska spójności terytorialnej pod względem rozwoju infrastruktury technicznej przy wykorzystaniu statystyki autokorelacji przestrzennej w celu identyfikacji klastrów – skupień gmin o podobnej charakterystyce oraz hot-spots – regionów o wartościach odstających w stosunku do otoczenia. Badaniem objęto całą populację gmin w Polsce (2478), w latach 2005, 2010 i 2015. Rezultaty wskazują na istnienie dodatniej i rosnącej autokorelacji przestrzennej dla zagregowanej miary rozwoju infrastruktury technicznej w poszczególnych latach. Dla liczebności skupień lokalnych miar statystyki Morana cechami różnicującymi były rodzaj i typ ludnościowy gmin oraz położenie przestrzenne w ujęciu wojewódzkim. Spójność terytorialną, tj. zgodność w przyporządkowaniu do typu skupienia, zidentyfikowano w niewielkiej części badanych jednostek samorządu terytorialnego.
Keywords: Community/Rural/Urban; Development (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://ageconsearch.umn.edu/record/293743/files/584661.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ags:paaero:293743
DOI: 10.22004/ag.econ.293743
Access Statistics for this article
More articles in Roczniki (Annals) from Polish Association of Agricultural Economists and Agribusiness - Stowarzyszenie Ekonomistow Rolnictwa e Agrobiznesu (SERiA) Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by AgEcon Search ().