EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Humanitárius fejlesztés vagy kulturális imperializmus? A nemzetközi önkéntesség interkulturális vonatkozásai és hatásai magyar önkéntesek reflexiói alapján

Zsolt Molnár

Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok, 2022, vol. 2022, issue 1, 99-130

Abstract: A nemzetközi önkéntesség kiemelt szerepet játszik a nemzetközi fejlesztésben, mivel interkulturális közvetítő intézményként működik a küldő és a fogadó országok és közösségek között, biztosítva a humanitárius és fejlesztési programok megvalósításához szükséges humán kereteket. A nemzetközi önkéntesség leggyakrabban nemzetközi NGO-k és transznacionális szervezetek (pl. ENSZ, EU) célkitűzései alapján a humanitárius programokat alakítja helyi fejlődéssé a tevékenységek helyi koordinálásán, tudástranszferen, képzéseken és az önkéntesek fizikai munkavégzésén keresztül. Tanulmányomban a nemzetközi önkéntesség interkulturális sajátosságait, összetevőit és hatásait vizsgáltam meg 21 visszatért magyar nemzetközi önkéntes személyes tapasztalatain keresztül. Kutatói célom annak feltárása, hogy mennyire felel meg a magyar önkéntesség a vele szemben támasztott új kihívásoknak. A résztvevőkkel felvett szakmai mélyinterjúk négy kérdéskört érintettek, az 1) interkulturális szempontok megjelenése az önkéntesek motivációjában, a 2) megtapasztalt helyi szokások és nehézségek azonosítása és kezelése, a 3) kulturális imperializmus jelenléte, valamint az 4) önkéntesség fogadó félre gyakorolt hatásának értékelése. A vizsgálat legfontosabb megállapítása, hogy a magyar önkéntesek jelentős része tudatosan készült és kezelte az interkulturális kihívásokat, és részben felismerték saját kulturális felelősségüket is. Főleg a magyar kezdeményezésű fejlesztési projektek helyeztek nagy hangsúlyt az interkulturális előkészítésre és a helyi elvárásoknak való megfeleltetésre.

Keywords: Nemzetközi önkéntesség; Nemzetközi fejlesztés; Humanitarianizmus; Humanitárius segélyezés; Interkulturalitás; Kulturális kihívások; International volunteering; International development; Humanitarianism; Humanitarian aid; Interculturality; Cultural challenges (search for similar items in EconPapers)
Date: 2022
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://publikaciotar.uni-bge.hu/id/eprint/1910/1/MOLNAR%20Zsolt_2022_1.pdf original version (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:bbs:multid:v:2022:y:2022:i:1:p:99-130

Access Statistics for this article

Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok is currently edited by Éva Fenyvesi

More articles in Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok from Budapest Business University Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Zsolt Kovács ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:bbs:multid:v:2022:y:2022:i:1:p:99-130