EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

ANALIZA ATRAKCYJNOscI INWESTYCJI W SPolKI ODPOWIEDZIALNE SPOlECZNIE (SRI) NA PODSTAWIE RANKINGU GLOBAL 100

Piotr Kazmierkiewicz
Additional contact information
Piotr Kazmierkiewicz: Centralny Dom Maklerski Pekao S.A

"e-Finanse", 2010, vol. 6, issue special, 28-45

Abstract: Celem niniejszego artykulu jest przedstawienie argumentow mogacych sklonic inwestorow do zwiekszenia zainteresowania inwestowaniem w sposob odpowiedzialny. Poprzez analize zdolnosci do generowania wartosci dla akcjonariuszy oraz jej stabilnosci w warunkach ograniczonego dostepu do finansowania autor proponuje rozszerzenie tradycyjnego, opartego na analizie relacji ryzyko/zysk podejscia do selekcji spolek o etyczny wymiar inwestycji. Istnienie pozytywnej zaleznosci pomiedzy rentownoscia spolki a jej wycena oznaczaloby, ze spolki osiagajace istotnie wyzsza rentownosc kapitalow wlasnych powinny byc preferowane przez inwestorow na rynku kapitalowym, a zatem uzyskiwanie istotnie wyzszych i stabilnych wynikow finansowych przez spolki wybrane metoda selekcji pozytywnej (np. zajmujacych czolowe lokaty w rankingach spolecznych), pozwoliloby na stwierdzenie, ze SRI nie tylko nie powoduje utraty zyskow przez inwestorow, ale moze prowadzic do ich istotnego wzrostu i stabilizacji w czasie. Innymi slowy, wykorzystanie pozytywnej selekcji w procesie doboru spolek do portfela pozwalaloby na uzyskiwanie istotnie lepszych dlugookresowych wynikow inwestycji niz benchmark w postaci indeksu szerokiego rynku. Pierwsza czesc pracy stanowi przeglad najczesciej stosowanych dotychczas sposobow przedstawiania przewag, jakie dostarcza inwestowanie w sposob odpowiedzialny. Omowiono slabe punkty porownan zarowno funduszy SRI z funduszami, ktore nie stosuja analizy czynnikow ESG, jak i indeksow SRI z benchmarkiem w postaci indeksu szerokiego rynku. Druga czesc pracy stanowi polemike z hipoteza o wystepowaniu kosztu zrownowazonego rozwoju w postaci nizszej rentownosci prowadzonego biznesu i nizszych stop zwrotu dla wlascicieli. W celu weryfikacji tej tezy poddano analizie spolki uznawane za odpowiedzialne spolecznie pod katem ich rentownosci oraz przeprowadzono test istotnosci roznic pomiedzy wynikami finansowymi podmiotow uznawanych za odpowiedzialne spolecznie a srednim poziomem dla pozostalych amerykanskich spolek gieldowych. Majac na uwadze fakt, iz wlasciwa konstrukcja portfela powinna chronic jego wartosc przed nadmiernymi negatywnymi wahaniami w ostatniej czesci niniejszej pracy dokonano analizy stop zwrotu z inwestycji w badane spolki w okresie ostatnich pieciu lat. Uzyskane rezultaty badan wspieraja hipoteze mowiaca o tym, ze wykorzystywanie selekcji pozytywnej w oparciu o kryteria ESG pomaga inwestorom wylonic silne finansowo spolki, odznaczajace sie ponadprzecietna relacja ryzyka i oczekiwanej stopy zwrotu.

Keywords: inwestowanie odpowiedzialne spolecznie; pozytywna selekcja spolek; analiza wskaznikowa (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: A13 C12 G1 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2010
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://www.e-finanse.com/artykuly/165.pdf (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:rze:efinan:v:6:y:2010:i:special:p:28-45

Access Statistics for this article

More articles in "e-Finanse" from University of Information Technology and Management, Institute of Financial Research and Analysis Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Pawel Bochenek ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:rze:efinan:v:6:y:2010:i:special:p:28-45