Balkánsky syndróm a politika susedstva v strednej Európe
Marta B. Zágoršeková ()
Additional contact information
Marta B. Zágoršeková: Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita v Bratislave
Almanach (Actual Issues in World Economics and Politics), 2009, vol. 4, issue 1, 93-107
Abstract:
Výraz „balkánsky syndróm“ v tomto príspevku budem používať metaforicky. Keďže metafora je polysémantický výraz a umožňuje performácie, upresním, že ho budem používať aj na označenie reálnych konfliktov medzi susedmi a etnikami, aj na označenie špecifického „strašidla“, či chorobnej fóbie, ktorú môžu šíriť niektorí extrémisti v tom zmysle, že „Vidíte ako to dopadlo na Balkáne, keď menšiny začali požadovať autonómiu!“ Teda ako argumentum baculum proti akýmkoľvek snahám menšín o zmenu svojho spoločenského statusu. Lebo aj fóbia z balkánskeho syndromu, ako napokon mnoho iných fóbií, sa tiež môže stať spúšťačom nepriateľstva voči „iným“ a „odlišným“, najmä ak žijú v susedstve. Základom európskej kultúry, od grécko-rímskej antiky po dnes1 je antropocentrizmus a humanizmus. Avšak tieto hodnoty nedokázali zabrániť tomu, aby v Európe sa nešíril „balkánsky syndróm“ krvavého etnického hegemonizmu. Hlavnú príčinu vidím v tom, že tieto hodnoty – napriek všeobecnému uznaniu – sa za vyše 2500 rokov ešte stále nie sú skutočným nástrojom kultúrnej politiky európskych štátov. Napokon aj integrácia EÚ sa špecifickej kultúrnej suverenity štátov zatiaľ vyhýba. Skúmanie tejto otázky je východiskom môjho príspevku.
Keywords: stredoeurópsky priestor; balkánsky syndróm; politika susedstva; hegemonizmus; kultúra; hodnoty; pluralizmus (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: F51 Y80 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2009
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://fmv.euba.sk/RePEc/brv/almnch/A2009-1.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:brv:almnch:v:4:y:2009:i:1:p:93-107
Access Statistics for this article
More articles in Almanach (Actual Issues in World Economics and Politics) from Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Eva Vlkova ().