Vybrané aspekty voľného pohybu pracovných síl po vstupe nových členských štátov do Európskej únie
Beata Lipková ()
Additional contact information
Beata Lipková: Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita v Bratislave
Medzinarodne vztahy (Journal of International Relations), 2008, vol. 6, issue 2, 13-20
Abstract:
Článok sa zaoberá voľným pohybom pracovníkov, ktorý predstavuje základnú slobodu zaručenú právom ES. V prvej časti je pozornosť venovaná právu občanov slobodne sa pohybovať na území ktoréhokoľvek členského štátu s cieľom zamestnať sa a usadiť sa so svojimi rodinnými príslušníkmi v tomto štáte. Základným princípom spojeným s voľným pohybom pracovníkov je zákaz priamej alebo nepriamej diskriminácie na základe národnosti. Súčasne zabezpečuje rovnaké zaobchádzanie, čo sa týka daňových a sociálnych výhod. Druhá časť článku je venovaná prechodnému usporiadaniu voľného pohybu pracovníkov, ako aj ekonomickým a sociálnym dôsledkom tejto slobody po rozšírení.
Keywords: voľný pohyb pracovníkov; rovnaké zaobchádzanie; pracovný trh; ekonomický a sociálny dopad (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: F15 F22 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2008
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://fmv.euba.sk/RePEc/brv/journl/MV2008-2.pdf (application/pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:brv:journl:v:6:y:2008:i:2:p:13-20
Access Statistics for this article
More articles in Medzinarodne vztahy (Journal of International Relations) from Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Mykhaylo Kunychka ().