EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

РОЛЯ НА ФИСКАЛНАТА И МАКРОПРУДЕНЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В КРИЗИСНИЯ И ПОСТКРИЗИСНИЯ ПЕРИОД

Николай Андреев
Additional contact information
Николай Андреев: Стопанска академия "Д.А.Ценов"

Scientific Research Almanac, 2017, vol. 24, issue 1 Year 2017, 289-317

Abstract: В настоящата разработка са разгледани принципното прилагане на инструментите на фискалната и макропруденциалната политика за преодоляване на негативните ефекти в кризисни периоди. Целта е да се изследват приложените инструменти на фискалната и макропруденциалната политика в страните‒членки на Европейския съюз през кризисния, както и в посткризисния период, и да се анализират ефектите от тях. На база на изследване на приложените мерки се наблюдават съществени промени в данъчните политики, като в посткризисния период се наблюдава тенденция на увеличаване на индиректните данъци и намаляване на данъчната тежест върху труда и капитала, с оглед на това да се стимулира търсенето и разширят възможностите за потребление от страна на физическите лица и да се стимулират инвестициите от страна на бизнеса. При макропруденциалната политика се достига до извода, че предприетите мерки са проекция и следствие от реформите, предприети от ЕС, за регулиране на финансовите пазари и осигуряване на финансова стабилност в общността. Подчертано е също така, че идентифицирането на важни институции, които могат да бъдат изложени на системен риск, както и тяхното подпомагане при евентуални кризи е от значителна важност за стабилността на финансовата система.

Keywords: глобална финансова криза; фискална политика; макро- пруденциална политика; Европейски съюз (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: E62 G18 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/3823

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:almana:v:24:y:2017:i:1:p:289-317

Access Statistics for this article

Scientific Research Almanac is currently edited by Aneliya Radulova

More articles in Scientific Research Almanac from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:dat:almana:v:24:y:2017:i:1:p:289-317