Статистически измерения на регионалните различия и неравенства между Северна и Южна България
Красимира Славева,
Пламен Петков,
Стела Касабова and
Ваня Ганева
Additional contact information
Красимира Славева: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Пламен Петков: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Стела Касабова: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Ваня Ганева: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Authors registered in the RePEc Author Service: Plamen Petkov
Scientific Research Almanac, 2021, vol. 29, issue 1 Year 2021, 240-273
Abstract:
В съвременните условия провежданата регионална политика е неизменно свързана с възприемането на определена концепция и поставянето на конкретни цели за ограничаване на икономическите, социалните и демографските диспропорции в страната. Настоящото изследване е с теоретико-приложен характер. Теоретичните проблеми са свързани с демографските, социалните и икономическите процеси като обекти на статистическо изучаване на обособените въз основа на статистическите райони (NUTS 2) региони Северна и Южна България за периода 2004–2018 г. Приложният аспект на изследването се изразява в провеждането на обстоен анализ на икономическото, социалното и демографското състояние на Северна и Южна България. Целта на настоящата разработка е теоретично обосноваване и емпирично изследване на закономерностите в демографското, социалното и икономическото състояние на Северна и Южна България и разкриването на регионалните различия и неравенства въз основа на статистически анализ на динамиката, структурата и факторната обусловеност им обусловеност. За реализирането на поставената цел се изпълняват следните основни задачи: характеризиране на същността и теоретичните концепции за неравенството; представяне на методологията на статистическото изследване на регионалните различия между Северна и Южна България; установяване на закономерностите в демографското, социалното и икономическото развитие на Северна и Южна България; класифициране на областите според географското разположение с помощта на дискриминантен анализ. Изследователската теза, застъпена от авторите и потвърдена от получените резултати, е, че чрез подобряването на функционалната и пространствената свързаност между районите в Северна и Южна България ще се намалят икономическите, социалните и демографските различия и неравенства между тях.
Keywords: концепции за неравенството; регионални неравенства и различия; статистически анализ; структурни различия; дискриминантен анализ (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: C21 C22 R11 R58 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2021
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/4438
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:almana:v:29:y:2021:i:1:p:240-273
Access Statistics for this article
Scientific Research Almanac is currently edited by Aneliya Radulova
More articles in Scientific Research Almanac from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().