ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ В ОБЛАСТТА НА МЕСТНОТО РАЗВИТИЕ В МАКРОРЕГИОНА ДОЛЕН ДУНАВ
Лауренциу Такичу and
Алина Елена Балалиа
Business Management, 2011, issue 3, 23
Abstract:
Настоящата статия е резултат от изследване на нуждите от образование и подготовка в областта на местното развитие в румънския и българския дунавски граничен район, целящо да създаде съвместни проекти между университетите, в които авторите работят. Местното развитие е важна част от процеса на управление, който включва комплексни взаимодействия на различни териториални нива: местни, регионални, национални, двустранни и международни. В случая, пред разглежданите региони съществува историческата възможност, свързана с т.нар. Стратегия на Европейския съюз за Дунавския регион. За да бъде напълно изследвана тази възможност, проблемите на местното развитие трябва да бъдат разгледани и в двете страни, особено по отношение на по-добри образователни и квалификационни програми. Ето защо местното развитие се счита за приоритетна тема при сътрудничеството между двата университета. Нуждата от образование и подготовка на специалисти е определена в строга взаимозависимост с необходимия капацитет на процеса на развитие и неговите приоритети при изграждане, планиране, изпълнение и оценка на политиките на развитие с благоприятно местно въздействие в регионален контекст. Извършените в този контекст изследвания са основани на документално проучване и вторични анализи на информацията, с цел да се оценят несъответствията по отношение на местното развитие и да се определят образователните и квалификационни нужди в икономиката. Дискутират се отговарящата на тези нужди рационалност на сътрудничеството между университетите в България и Румъния, като се предлага създаването на съвместни инициативи в това отно шение.Подчертават се факторите, които обясняват защо сътрудничеството между двата университета при определяне на проблемите на местното развитие от двете страни на Долен Дунав, е необходимо и желателно. Такива фактори са: близостта, общите възможности и отговорности към Дунава като общ актив, подобията в моделите на развитие, общото предизвикателство във връзка с европейската интеграция, използването на помощ от Европейския съюз, по-добрата експлоатация на вътрешния пазар, необходимостта да се ускори процесът на модернизация, да се постигнат икономии по отношение на обхвата и мащаба. Наред с другите идеи, авторите предлагат установяване на университетски център, който да координира мрежата между институциите, свързани с висшето образование от България, Румъния и други страни от дунавския макрорегион в областта на местното и регионално развитие. Предлага се проучване, подготовка и създаване на обща магистърска програма в областта на местното развитие.
Keywords: местно управление; образование и подготовка; Дунавски регион; трансгранично сътрудничество; макрорегионална стратегия (search for similar items in EconPapers)
Date: 2011
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/1501
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:bmngmt:y:2011:i:3:p:23
Access Statistics for this article
Business Management is currently edited by Krasimir Shishmanov
More articles in Business Management from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().