Криптовалутата биткойн като пари - монетарен анализ чрез регресионната теорема на Лудвиг фон Мизес
Владимир Сиркаров
Additional contact information
Владимир Сиркаров: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Electronic magazine "Dialogue", 2020, issue 4 Year 2020, 65-78
Abstract:
Парите са възникнали на база пазарни взаимоотношения без намеса от страна на държавата. Първите разменни средства датират отпреди появата на ясно обособени структури на държавна администрация. Нуждата от пари се е породила по време на бартерната търговия. В най-общи линии парите притежават три основни функции: средство за размяна, средство за съхранение на стойността и единица за разчет. Парите трябва да притежават универсален статут. Това не означава да се ползват от всички, но изисква широко приложение и устойчивост. Регресионната теорема на Лудвиг фон Мизес представлява праксеологичен анализ на пределната полезност на парите. Тя анализира достигането до историческия момент, в който дадена стока се превръща в разменно средство. Появата на ново разменно средство стъпва на вече съществуващ ценови механизъм. По този начин може да се изчисли субективната парична стойност към момента. Биткойн е разменно средство, но все още това средство няма универсален статут. Криптовалутата не влиза в противоречие с регресонната теорема и има теоретична основа да се превърне в пари. Дали това ще се случи зависи от предпочитанията на икономическите субекти.
Keywords: пари; бартерна търговия; средство за размяна; регресионната теорема; биткойн (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: E40 E49 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2020
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/4447
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:dialog:y:2020:i:4:p:65-78
Access Statistics for this article
Electronic magazine "Dialogue" is currently edited by Mariyana Bozhinova
More articles in Electronic magazine "Dialogue" from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().