МОДЕЛИРАНЕ НА ПРИНУДИТЕЛНАТА ЗАЕТОСТ НА НЕПЪЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ И СРОЧЕН ТРУДОВ ДОГОВОР НА МЛАДИТЕ И ВЪЗРАСТНИТЕ ЛИЦА В БЪЛГАРИЯ
Пламен Димитров
Additional contact information
Пламен Димитров: УНСС
Economic Archive, 2017, issue 4 Year 2017, 61-74
Abstract:
При условията на задълбочаващата се гъвкавост на трудовия пазар протича тенденция на развитие на нестандартните форми на временна заетост с цел реализиране на трудови доходи от лица, които поради различни причини предпочитат срочни трудови договори и работа на непълно работно време. За целта в някои държави – членки на ЕС се прилагат политики и мерки за улесняване на достъпа до гъвкавата заетост на всички нива в организациите, включително и достъпа до професионално обучение с цел увеличаване на възможностите за кариерно израстване и професионална мобилност. Още повече, че решенията за това по отношение на определени категории лица не са доброволни, а са продиктувани от ограничения, свързани със семейни задължения, възраст и увреждания, обучение, смяна на местоживеене, циклични кризисни ситуации в икономиката и др. В настоящата статия се предлага методология за изследване на доброволния/принудителния характер на две от основните форми на гъвкавата заетост – непълното работно време и срочните трудови договори, в контекста на интересите на наетите лица, работодателите и пазара на труда. Фокусът на моделите целенасочено е отправен към най-рисковите общности на националния трудов пазар – младежите във възрастовата група от 15 г. до 29 г. и възрастните лица от 55 г. до 64 г.
Keywords: непълно работно време; срочен трудов договор; регресионни модели; гъвкава заетост (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/3394
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:earchi:y:2017:i:4:p:61-74
Access Statistics for this article
Economic Archive is currently edited by Andrey Zahariev
More articles in Economic Archive from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().