ТЕОРЕТИЧЕСКИ И ПРАКТИЧЕСКИ АСПЕКТИ НА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ИНТЕРАКТИВНИТЕ МЕТОДИ В ПРОДЪЛЖАВАЩОТО ОБУЧЕНИЕ НА СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ „Д. А. ЦЕНОВ“
Пенка Шишманова,
Юлиян Господинов,
Евелина Парашкевова,
Кристиян Корелов and
Кристияна Димитрова
Additional contact information
Пенка Шишманова: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Юлиян Господинов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Евелина Парашкевова: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Кристиян Корелов: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Кристияна Димитрова: Стопанска академия "Д.А.Ценов"
Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics, 2017, vol. 1, issue 1 Year 2017, 227-268
Abstract:
В съвременните условия все по-нарастващо е значението на професионалното образование и обучение за повишаване качеството на човешките ресурси и по-успешното им реализиране на пазара на труда. Целта на настоящата разработка е да изследва и анализира условията, при които се прилагат интерактивните методи в продължаващото обучение в Стопанска академия „Д. А. Ценов“, и да формулира препоръки за неговото подобрение. За изпълнение на посочената цел са поставени следните задачи: да се представят рамката и основните цели на професионалното образование и обучение; да се разработи методология на изследването; да се проучат добри практики на прилагане на интерактивните методи на преподаване в продължаващото обучение в страната и чужбина и част от тях да се апробират в Стопанската академия; да се генерират обобщения и формулират изводи. В студията се доказва тезата, че използването на интерактивни методи на преподаване в продължаващото обучение в Стопанска академия „Д. А. Ценов“ прави учебния материал по-достъпен и разбираем за обучаемите, стимулира тяхната активност и креативност. В резултат това води до нараснала удовлетвореност на потребителите, повишено качество на цялостния процес на обучение и висока ефективност за обучаващата организация. Изследването достига до извода, че интерактивните методи на преподаване трябва да бъдат интензивно развивани и творчески прилагани (съобразно спецификата на конкретната дисциплина, курс и учебна тематика) и да станат основен приоритет на преподавателите, ръководствата на центровете и на висшето училище като цяло.
Keywords: продължаващо обучение; интерактивни методи; преподаване; знания; компетенции. (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: A29 D83 I21 J24 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://hdl.handle.net/10610/3426
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:dat:yrbook:v:1:y:2017:i:1:p:227-268
Access Statistics for this article
Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics is currently edited by Margarita Bogdanova
More articles in Yearbook of D. A. Tsenov Academy of Economics from D. A. Tsenov Academy of Economics, Svishtov, Bulgaria Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Kostadin Bashev ().