Gazdag szegények. Időráfordítási hajlandóság a környezeti javak értékelésében
The wealthy poor - "willingness to spend time" in evaluating environmental benefits
Tamas Kocsis and
Marjainé Szerényi Zsuzsanna
Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences), 2018, vol. LXV, issue 11, 1154-1171
Abstract:
Világszerte egyre gyakrabban kutatják a környezeti javakban bekövetkező változások pénzbeli értékét. Leginkább azt vizsgálják, mekkora áldozatot hajlandók az emberek hozni annak érdekében, hogy egy kedvező környezeti változás bekövetkezzen, vagy egy hátrányos változást el lehessen kerülni. A pénzbeli felajánlásnak azonban sok esetben gátat szab az, ha a megkérdezetteknek nincs nélkülözhető jövedelmük, amelyet erre a célra - akár csak elméletben is - befizethetnének, miközben magát a kedvező változást (vagy a kedvezőtlen elmaradását) ők is értékelik. Ilyen esetekre a szakirodalom azt javasolja, hogy a pénzbeli hozzájárulást idő vagy munka felajánlásával helyettesítsük, ily módon jutva a pénzbeli értékelés egy alternatívájához, amely azonban változatlanul piaci alapú és kvantitatív jellegű. A hagyományos piac "egy dollár-egy szavazat" logikája ily módon demokratikusabb irányt vehet, hiszen a naptári nap mindenki számára huszonnégy órából áll. A tanulmány ennek jegyében foglalja össze a témában született nemzetközi szakirodalmat.* Journal of Economic Literature (JEL ) kód: H23, H41, I31, Q51.
JEL-codes: H23 H41 I31 Q51 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://www.kszemle.hu/tartalom/letoltes.php?id=1804 (application/pdf)
Registration and subscription. 3-month embargo period to non-subscribers.
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ksa:szemle:1804
Ordering information: This journal article can be ordered from
Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation) Budapest, Budaörsi út 45., 1112, Hungary
http://www.kszemle.hu/elofizetes/
soko@econ.core.hu
DOI: 10.18414/KSZ.2018.11.1154
Access Statistics for this article
Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) is currently edited by Tamás Halm
More articles in Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) from Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation)
Bibliographic data for series maintained by Odon Sok (soko@econ.core.hu this e-mail address is bad, please contact repec@repec.org).