EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

A posztszocialista átalakulás tíz éve a gazdaságpolitikai reformokkal kapcsolatos tanulságok

Ten years of post-socialist transition: the lessons for policy reforms

Grzegorz W. Kolodko

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences), 2000, vol. XLVII, issue 3, 197-214

Abstract: A piaci rendszerbe való átmenet hosszadalmas folyamat, amely a gazdasági tevékenységek széles skáláját foglalja magában. A piacgazdaságban nem csupán liberális szabályozásra és magántulajdonra van szükség, hanem megfelelő intézményekre is. Emiatt az átalakulás csak fokozatos lehet, mivel az intézmények kiépítése lassú folyamat, amely új szervezeteken, új törvényeken és a gazdasági szereplők viselkedésének megváltozásán alapul. A rendszerátalakulás mellett szóló legfőbb érv a szóban forgó országok fenntartható növekedési pályára való állításának kívánalma volt. Azt feltételezték, hogy a tulajdonjogok magánkézbe adása és az allokációs mechanizmus eltolódása az állam által irányítottból a szabad piaci rendszerbe rövid idő múltán nemcsak hatékonyabbá teszi az allokációt, de növeli a megtakarítási hányadot és a tőkejavak termelését is. Sajnálatos módon ez jó néhány ok miatt nem következett be. Az a hibás feltételezés, hogy a feltörekvő piaci erők gyorsan képesek helyettesíteni a kormányzatot az új intézményrendszer kiépítésében, az emberitőke-beruházásokban és az infrastruktúra-fejlesztésben, súlyos visszaeséshez és növekvő társadalmi felszültséghez vezetett. Ezek a kedvezőtlen következmények betudhatók mind a korábbi rendszer örökségének, mind az átalakulás gazdaságpolitikájának, bár könnyen belátható, hogy az utóbbi volt az alapvető jelentőségű. E politikák nagymértékben az úgynevezett washingtoni konszenzuson alapultak. Számos feltörekvő piac (beleértve a tranzitgazdaságokat) kudarcának a tapasztalataival a hátunk mögött lehetséges egy új posztwashingtoni konszenzus körvonalainak felvázolása. Ez nem csupán a liberalizált piacok és a nyitott gazdaságok szükségességére utal, de az állam új szerepét, a piaci szervezetek alapvető értelmét és a közöttük kialakuló intézményi kapcsolatokat, illetve az igazságosabb elosztáshoz vezető növekedés iránti igényt is hangsúlyozza.

JEL-codes: E61 E65 F43 O11 P21 P26 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2000
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: View citations in EconPapers (1)

Downloads: (external link)
http://www.kszemle.hu/tartalom/letoltes.php?id=308 (application/pdf)
Registration and subscription. 3-month embargo period to non-subscribers.

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ksa:szemle:308

Ordering information: This journal article can be ordered from
Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation) Budapest, Budaörsi út 45., 1112, Hungary
http://www.kszemle.hu/elofizetes/

Access Statistics for this article

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) is currently edited by Tamás Halm

More articles in Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) from Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation)
Bibliographic data for series maintained by Odon Sok ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:ksa:szemle:308