A tőke forradalma. Lőrinczné Istvánffy Hajna: Nemzetközi pénzügyek. Aula Kiadó, Budapest, 1999, 623 oldal
The capital revolution. Hajna Istvánffy Lőrincné: International Financial Affairs. Aula Kiadó, Budapest, 1999, 623 p
Tamás Bácskai
Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences), 2000, vol. XLVII, issue 9, 746-748
Abstract:
A könyv olyan korszakban íródott, amikor a századunk elején elméletileg felismert két a méretgazdaságosságon és a nagytérségekre vonatkozó törvényszerűségen nyilvánvalóan túllépett a fejlődés. A távközlési és a számítástechnikai forradalom viharos ütemben és csaknem az egész fejlett és feltörekvő világra kiterjedően relativizált vagy átértelmezett hagyományos ismereteket, fogalmakat, intézményeket, magatartási formákat és eljárásokat. Marx jóslatának az egyik fele bevált: a világ nemzetközivé vált. Csakhogy nem a proletariátus, hanem a tőke forradalma által. A méretgazdaságosságban rejlő növekvő előnyök nyomán létrejött és létrejövő nemzetközi mamutvállalatok s a nekik megfelelő gazdasági tér vagy optimális valutaövezet ma már elavulttá tett olyan fogalmakat, mint nemzetállam, nemzeti valuta, olyan intézményeket, mint a hagyományos bank, biztosító vagy bróker, azaz tőzsdealkusz. A nemzetközi konszernekkel csak világkormányok vagy átmenetileg kontinentális föderációs kormányok képesek alkura, kompromisszumra a szociális, környezetvédelmi problémák terén. E nélkül csak elfogadhatjuk Max von der Grün jeles német író felfogását a Die Lawine című, a Luchterhand kiadónál 1986-ban megjelent regényének 81. oldalán: ,,Ha a népnek lehetősége lenne arra, hogy ne politikusokat válasszon meg, hanem rögtön konszerneket, az becsületesebb lenne. Minden munkavállaló megválasztja a maga konszernjét, s annak főnöke ülne a szövetségi konszernparlamentben, s igaz, ott is folyna látszatküzdelem, de nagyobb lenne a kompromisszumkészség, mert minden résztvevő tudatában volna annak, hogy a profit szempontjából semmi sem hátrányosabb, mint az ideológiai viszály. Az egyházak lepaktálnának, a szakszervezetek is, különben fölöslegessé válnának." A nemzeti valuták explicite vagy implicite a dollár váltópénzeivé váltak, a bankok, biztosítók, brókerek az egymás közötti és az e-business révén folytatott verseny kohójában egyetlen esetleg nemcsak pénzügyi közvetítő halmazzá olvadnak össze. Ebben a koordinátarendszerben a nemzetközi pénzügyek a korábbi, főleg a lebonyolítás technikáival foglalkozó tudományból a világ gazdaságipolitikai és nemzetközi igazgatási összefüggéseinek a tudományává vált. S ha ez a világ egyelőre nagyon hasonlít Aldous Huxley szép új világához, nem elutasítása, hanem humanizálása és ,,belakása" az ésszerű magatartás.
JEL-codes: F3 Y30 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2000
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://www.kszemle.hu/tartalom/letoltes.php?id=339 (application/pdf)
Registration and subscription. 3-month embargo period to non-subscribers.
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ksa:szemle:339
Ordering information: This journal article can be ordered from
Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation) Budapest, Budaörsi út 45., 1112, Hungary
http://www.kszemle.hu/elofizetes/
Access Statistics for this article
Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) is currently edited by Tamás Halm
More articles in Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) from Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation)
Bibliographic data for series maintained by Odon Sok ( this e-mail address is bad, please contact ).