EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

A tőkeerő és az alapítói háttér hatása a kockázatitőke-szervezetek befektetési magatartására - I

The effect of capital strength and founder background on the investment behaviour of risk-capital organizations, Part I

Arnold Ludányi

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences), 2001, vol. XLVIII, issue 7, 659-672

Abstract: A kétrészes tanulmány a kockázatitőke-ágazat befektetőszervezeteinek egyes cso portjait hasonlítja össze. Empirikus módszerrel vizsgálja az alapítói háttér és a tőke erő feltételezett hatásait a magyar kockázatitőke-szervezetek magatartási jellemzői nek alakulására. Az első rész a magatartási jellemzők kiválasztásának szempont rendszerét, módszertani hátteret, valamint a magyar kockázatitőke-szektor alapvető jellemzőit és a vizsgálatba bevont egységeket mutatja be. Az empirikus eredmények összefoglalása és a következtetések megfogalmazása a második részben kap helyet.

JEL-codes: F21 G24 G31 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2001
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: View citations in EconPapers (1)

Downloads: (external link)
http://www.kszemle.hu/tartalom/letoltes.php?id=404 (application/pdf)
Registration and subscription. 3-month embargo period to non-subscribers.

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ksa:szemle:404

Ordering information: This journal article can be ordered from
Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation) Budapest, Budaörsi út 45., 1112, Hungary
http://www.kszemle.hu/elofizetes/

Access Statistics for this article

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) is currently edited by Tamás Halm

More articles in Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) from Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation)
Bibliographic data for series maintained by Odon Sok ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:ksa:szemle:404