EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Új eredmények az optimális járadékfüggvény tervezéséről

Designing optimal pension rules: new results

Andras Simonovits () and János Tóth ()

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences), 2007, vol. LIV, issue 7, 628-643

Abstract: A korábbi írásainkat folytatva, ez a dolgozat is a mechanizmustervezést alkalmazza a rugalmas nyugdíjrendszer (nemlineáris) optimális járadékfüggvényének kiszámítására. Feltesszük, hogy az egyéneknek magáninformációjuk van saját várható élettartamukról. A kormányzat célja egyfajta újraelosztás: olyan nyugdíjmechanizmus (járulékkulcs és a szolgálati időtől függő járadékfüggvény) tervezése, amely maximalizálja a társadalmi jóléti függvényt, és kielégíti a társadalmi költségvetési korlátot (de nem veszi figyelembe az egyéni költségvetési korlátokat). Mivel a különböző várható élettartamú egyének optimális megoldása függ a járadékfüggvénytől, a kormányzatnak figyelembe kell vennie az érdekeltségi feltételeket. A korábbi cikkekben a megoldás rugalmatlanságát és az újraelosztás túlterjeszkedését a társadalmi jóléti függvény konkavizálásával mérsékeltük. Mostani cikkünk új eredményei a következők: 1. levezetjük az újraelosztás elkerülhetetlenségét az ésszerű nyugdíjrendszerekben; 2. megmutatjuk a második legjobb megoldások lehetséges lokális meghatározatlanságát, 3. visszatérve az utilitarizmushoz, explicit módon mérlegeljük az újraelosztás minimalizálását. Journal of Economics Literature (JEL) kód: D82, D91 és H55.

JEL-codes: D82 D91 H55 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2007
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: View citations in EconPapers (1)

Downloads: (external link)
http://www.kszemle.hu/tartalom/letoltes.php?id=926 (application/pdf)
Registration and subscription. 3-month embargo period to non-subscribers.

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ksa:szemle:926

Ordering information: This journal article can be ordered from
Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation) Budapest, Budaörsi út 45., 1112, Hungary
http://www.kszemle.hu/elofizetes/

Access Statistics for this article

Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) is currently edited by Tamás Halm

More articles in Közgazdasági Szemle (Economic Review - monthly of the Hungarian Academy of Sciences) from Közgazdasági Szemle Alapítvány (Economic Review Foundation)
Bibliographic data for series maintained by Odon Sok ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-30
Handle: RePEc:ksa:szemle:926