EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Budżet partycypacyjny w Polsce. Ewolucja i dylematy

Bogusław Pytlik ()
Additional contact information
Bogusław Pytlik: Kolegium Ekonomiczno-Społeczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies, 2017, vol. 4, issue 1, 20

Abstract: Celem artykułu jest przedstawienie budżetu partycypacyjnego w Polsce. Istotę tej instytucji można sprowadzić do wzięcia przez mieszkańców na siebie odpowiedzialności za swoje otoczenie. Stąd niezbędny jest ich udział w procesie opracowania budżetu, a aktywność ta powinna wykraczać poza ramy tradycyjnych konsultacji społecznych. Analizę budżetu partycypacyjnego w Polsce rozpoczyna przedstawienie genezy tej instytucji, powstałych z czasem modeli oraz złożonego procesu jej projektowania i wdrażania. Początki budżetu partycypacyjnego w Polsce były trudne i uwidoczniły niemal wszystkie zagrożenia oraz trudności, jakie mogą się pojawić. Począwszy od 2013 r. budżet partycypacyjny w Polsce przestał być zjawiskiem odosobnionym, zyskując z czasem coraz większą popularność. Trudno jednak rozstrzygać o jego przyszłości. Na podstawie zebranych danych i przeprowadzonych obserwacji należy stwierdzić, że budżet partycypacyjny w Polsce nadal odznacza się wieloma mankamentami. Brak racjonalności i efektywności podejmowanych decyzji, instrumentalne traktowanie tej instytucji, niewielkie nakłady finansowe czy błędy w procesie projektowania i wdrażania budżetu partycypacyjnego to niektóre z zaniedbań decydujących o tym, że instytucja ta w Polsce nie może przynosić maksymalnych korzyści. Zmiana istniejącego stanu rzeczy może nastąpić dopiero na skutek celowych działań podejmowanych i prowadzonych przez świadome oraz aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Keywords: budżet partycypacyjny; partycypacja; samorząd terytorialny; finanse publiczne; konsultacje społeczne; społeczeństwo obywatelskie (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: D73 H72 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: View complete reference list from CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/article/view/1006 Full text (application/pdf)
azybal@sgh.waw.pl

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ris:spppps:0117

Access Statistics for this article

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies is currently edited by Andrzej Zybała, Andrzej Klimczuk

More articles in Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies from Warsaw School of Economics Al. Niepodleglosci 162, 02-554 Warszawa. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Marcin Ochalski ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:ris:spppps:0117