EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Amerykański system penitencjarny a poziom inkarceracji weteranów wojennych

Adam Korolczuk
Additional contact information
Adam Korolczuk: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies, 2017, vol. 4, issue 1, 26

Abstract: W Stanach Zjednoczonych osadzonych w zakładach karnych jest około 2,2mln osób. Utrwalił się pogląd, że jest to wynik zbyt surowego systemu wymierzania kar związany z wprowadzeniem polityki bezwzględnej nietolerancji dla narkotyków. Wyroki odsiadują nie tylko członkowie gangów czy handlarze narkotyków, inkarceracja dotyczy również weteranów wojennych. W 2012 r. z powyższej liczby osadzonych penalizacja dotknęła 181,5tys. byłych mundurowych, zwłaszcza uczestników ostatnich wojen. To głównie weterani pozbawieni stałego zatrudnienia, dachu nad głową lub uzależnieni, zmagający się z problemami natury psychologicznej. Zjawisko jest o tyle niepokojące, że weterani jako grupa uprzywilejowana pod względem socjalnym, osłony medycznej czy edukacji posiadają wszelkie możliwości i narzędzia do tego, aby nie wchodzić w konflikt z prawem. Weterani jako byli żołnierze, zdyscyplinowani i doskonale znający przepisy karne, szkoleni z zasad etyki i prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, z praktycznego punktu widzenia nie powinni łamać zasad dyktowanych przez wymiar sprawiedliwości. Wizerunek byłego funkcjonariusza publicznego, pełniącego służbę na rzecz własnego kraju, kłóci się zupełnie ze statystykami penitencjarnymi. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że służba wojskowa, zwłaszcza w rejonie konfliktu może się stać obosiecznym mieczem, a weterani stanowić mogą zagrożenie dla społeczeństwa.

Keywords: amerykańscy weterani; wymiar sprawiedliwości; inkarceracja; system penitencjarny (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: H56 N44 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: View complete reference list from CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/article/view/1008 Full text (application/pdf)
azybal@sgh.waw.pl

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ris:spppps:0119

Access Statistics for this article

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies is currently edited by Andrzej Zybała, Andrzej Klimczuk

More articles in Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies from Warsaw School of Economics Al. Niepodleglosci 162, 02-554 Warszawa. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Marcin Ochalski ().

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:ris:spppps:0119