Powszechność w głosowaniu korespondencyjnym w dobie COVID-19. Wybrane zagadnienia
Piotr Kobylski ()
Additional contact information
Piotr Kobylski: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Wydział Prawa i Administracji
Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies, 2022, vol. 9, issue 1, 13
Abstract:
W artykule omówiono jedną z instytucji systemu wyborczego w dobie pandemii COVID-19. Wybory to proces wybierania przez obywateli przedstawicieli na określone stanowiska. Istotne w tym kontekście są sposób i zasady przeprowadzania elekcji, tak by zachowana została jej fundamentalna reguła - powszechność. Chociaż od 1989 r. obowiązywało kilkanaście ordynacji wyborczych, a tradycyjny model oddania głosu w lokalu wyborczym nadal funkcjonował, to polski ustawodawca przewidział także głosowanie korespondencyjne oraz za pośrednictwem pełnomocnika. Z uwagi na ryzyko związane z pandemią COVID-19 wydawać by się mogło, że dalsze zmiany w polskim Kodeksie wyborczym będą niezbędne. Dostosowanie nowych przepisów do Konstytucji RP z 1997 r. okazało się jednak dla krajowego ustawodawcy zbyt ambitnym zadaniem. Niniejsze opracowanie ma charakter empiryczny - to studium przypadku konkretnego działania legislacyjnego pokazanego w ujęciu porównawczym na przykładzie Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Keywords: powszechność; wybory; spis wyborców; głosowanie korespondencyjne; standard (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: K00 K10 K40 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2022
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
https://econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/article/view/2700 Full text (application/pdf)
azybal@sgh.waw.pl
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ris:spppps:0236
Access Statistics for this article
Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies is currently edited by Andrzej Zybała, Andrzej Klimczuk
More articles in Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies from Warsaw School of Economics Al. Niepodleglosci 162, 02-554 Warszawa. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Marcin Ochalski ().