EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Wybory korespondencyjne w Bawarii 29 marca 2020 r. a COVID-19. Analiza empiryczna na tle debaty o zasadności organizacji wyborów w czasie pandemii

Arkadiusz Radwan () and Sonia Horonziak ()
Additional contact information
Arkadiusz Radwan: Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie, Litwa; Akademia Dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska; Instytut Allerhanda, Polska
Sonia Horonziak: Polska Akademia Nauk - Stacja Naukowa w Wiedniu, Austria

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies, 2022, vol. 9, issue 1, 25

Abstract: W marcu 2020 r., a więc w czasie trwania pandemii COVID-19, w Bawarii odbyły się wybory samorządowe: 15 marca - pierwsza tura wyborów (w formie tradycyjnej oraz korespondencyjnej), a 29 marca - druga tura (jedynie w formie korespondencyjnej). Zmiana reguł głosowania między I a II turą nastąpiła w atmosferze politycznej zgody, za aprobatą wszystkich frakcji parlamentarnych. Druga tura była zorganizowana w okręgach, w których głosowanie w pierwszej turze nie przyniosło rozstrzygnięcia. Takich okręgów było 34, spośród ogólnej liczby 96 bawarskich okręgów wyborczych. W ten sposób wytworzyła się próba badawcza obejmująca wspomniane 34 okręgi, losowo i równomiernie rozproszone po terytorium całego landu, oraz próba kontrolna obejmująca pozostałe 62 okręgi. Celem niniejszego artykułu jest zweryfikowanie hipotezy głoszącej, że zorganizowanie w Bawarii w marcu 2020 r., tj. w czasie trwania pandemii, wyborów w formie korespondencyjnej doprowadziło do wzrostu liczby przypadków COVID-19. Wyniki tego badania mogą być interesujące dla toczonej w Polsce w kwietniu i maju 2020 r. - i nigdy ostatecznie nierozstrzygniętej - dyskusji na temat zasadności organizacji wyborów korespondencyjnych w czasie pandemii pod względem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Przykład Bawarii był bowiem przywoływany zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w formie wyborów "kopertowych" - odpowiednio jako argument na rzecz albo przeciwko przeprowadzeniu głosowania zgodnie z pierwotnie przyjętym kalendarzem wyborczym. W niniejszym artykule zaprezentowano dane empiryczne oraz zaproponowano ich interpretację celem weryfikacji sformułowanej wyżej hipotezy, a przez to rozstrzygnięcie wzmiankowanej dyskusji na temat epidemiologicznego wymiaru wyborów korespondencyjnych.

Keywords: wybory korespondencyjne; wybory kopertowe; głosowanie listowne; wybory prezydenckie; wybory samorządowe; druga tura; prawo wyborcze; Bawaria; COVID-19; SARS-CoV-2; pandemia; zdrowie publiczne (search for similar items in EconPapers)
JEL-codes: C31 C36 D72 D74 D81 (search for similar items in EconPapers)
Date: 2022
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
https://econjournals.sgh.waw.pl/KSzPP/article/view/2856 Full text (application/pdf)
azybal@sgh.waw.pl

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:ris:spppps:0238

Access Statistics for this article

Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies is currently edited by Andrzej Zybała, Andrzej Klimczuk

More articles in Studia z Polityki Publicznej / Public Policy Studies from Warsaw School of Economics Al. Niepodleglosci 162, 02-554 Warszawa. Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Marcin Ochalski ().

 
Page updated 2024-12-28
Handle: RePEc:ris:spppps:0238