EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Oszczędzanie na starość w świetle danych Europejskiego Sondażu Społecznego - Polska na tle innych krajów

Agnieszka Pleśniak
Additional contact information
Agnieszka Pleśniak: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Collegium of Economic Analysis Annals, 2012, issue 28, 197-221

Abstract: W Polsce niewiele osób oszczędza w celu zabezpieczenia własnej starości, na co wskazują zarówno badania przeprowadzone w Polsce jak i porównania międzynarodowe. Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie czy niski odsetek oszczędzających na starość w Polsce można tłumaczyć warunkami panującymi w Polsce (poziom zamożności, system emerytalny) oraz oczekiwaniami wobec roli państwa w zapewnieniu zabezpieczenia emerytalnego. W pierwszej części opracowania zachowania i opinie były analizowane na poziomie krajowym. W drugiej części przeprowadzono analizę na poziomie indywidualnym w celu identyfikacji czynników wpływających na prawdopodobieństwo partycypacji w oszczędzaniu w poszczególnych krajach oraz (z uwagi na ryzyko popełnienia błędu ekologicznego) weryfikacji związków analizowanych na poziomie krajowym. Przekonanie, że państwo powinno być w głównej mierze odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniego standardu życia na starość zmniejsza szansę na oszczędzanie na starość, zaś skłonność do planowania przyszłości szansę tę zwiększa, przy założeniu pozostałych warunków niezmienionych. Z kolei obawa, że dochody na starość będą niewystarczające by pokryć wydatki tylko w czterech krajach przekłada się na oszczędzanie na starość. Jest to ważny wniosek z punktu kształtowania polityki społecznej, gdyż sama świadomość, tego, że dochody na starość będą zbyt niskie nie wystarczy by podjąć działania skierowane na zabezpieczenie własnej starości.

Keywords: oszczędzanie na starość; zabezpieczenie starości; Europejski Sondaż Społeczny (search for similar items in EconPapers)
Date: 2012
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z28_10.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:28:y:2012:p:197-221

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Series data maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2017-09-29
Handle: RePEc:sgh:annals:i:28:y:2012:p:197-221