EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Pomiar kompetencji cyfrowych – diagnoza dla Polski

Katarzyna Śledziewska, Renata Gabryelczyk and Renata Włoch
Additional contact information
Katarzyna Śledziewska: University of Warsaw
Renata Gabryelczyk: University of Warsaw
Renata Włoch: University of Warsaw

Collegium of Economic Analysis Annals, 2017, issue 45, 159-176

Abstract: Zastosowanie technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach może stać się ważnym czynnikiem wzrostu, głównie w nowych państwach członkowskich UE, które niedawno przeszły transformację gospodarczą. Diagnoza luki w kompetencjach cyfrowych polskich małych i średnich przedsiębiorstw stanowi punkt wyjścia formułowania rekomendacji dotyczących wykorzystywania i rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych przez MSP. Temat jest ważny w kontekście budowania w Europie jednolitego rynku cyfrowego oraz przekonania zarządzających, że kompetencje cyfrowe stanowią podstawowy wyznacznik sukcesu firm. Celem artykułu jest pomiar kompetencji cyfrowych polskich MSP oraz kapitału ludzkiego w porównaniu z innymi krajami UE oraz wskazanie luki w tym zakresie. Do oceny luki cyfrowej wykorzystano bazy danych Eurostat. Pomiar kompetencji oparto na analizie statystycznej dwóch wybranych obszarów – małych i średnich przedsiębiorstw oraz pracowników. Analiza wykazała braki w zakresie korzystania z technologii cyfrowych przez polskie przedsiębiorstwa. Opóźnienie w digitalizacji wykazano również w badaniu kompetencji polskiego kapitału ludzkiego. Wnioskowanie dotyczy diagnozy oraz współzależności kompetencji cyfrowych MSP i kapitału ludzkiego w Polsce. Niski poziom umiejętności cyfrowych kapitału ludzkiego jest główną przyczyną niskiego poziomu cyfryzacji polskich MSP, który może zaszkodzić w ich rozwoju w kontekście jednolitego rynku cyfrowego w UE.

Keywords: kompetencje cyfrowe; umiejętności cyfrowe; cyfrowa gospodarka; cyfryzacja MSP; cyfryzacja kapitału ludzkiego (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z45_12.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:45:y:2017:p:159-176

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Series data maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2018-02-24
Handle: RePEc:sgh:annals:i:45:y:2017:p:159-176