EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Systemy informatyczne w przemyśle: perspektywa dostawcy

Nelson Duarte ()

Collegium of Economic Analysis Annals, 2018, issue 49, 465-476

Abstract: Od czasu rewolucji przemysłowej gospodarka światowa ma do czynienia ze zmianami w sposobach prowadzenia biznesu. Najnowszym etapem rewolucji przemysłowej jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa (ang. Industry 4.0). To nowe podejście wprowadza ogromne zmiany sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym pojawiają się pytania dotyczące tejże rewolucji, która cały czas trwa. Faktem jest, że niektóre firmy już działają w środowisku 4.0, ale większość z nich to duże firmy z kulturą i zasobami, pozwalającymi uwzględnić założenia czwartej rewolucji przemysłowej. Co jednak dzieje się z mniejszymi firmami działającymi na rynku? Niniejsze opracowanie ma na celu zbadanie założeń czwartej rewolucji w przemysłowym regionie Portugalii: Tâmega e Sousa. W celu opracowania tych badań przyjęto nieformalną metodologię wywiadu. Przeprowadzono wywiady z dwoma dostawcami IT działającymi w przemyśle wytwórczym i usługowym. Zidentyfikowano, że firmy są wciąż daleko od cyberfizycznej produkcji. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią organizację firmy i informacji. Kolejnym krokiem (bardziej istotnym w sektorze usług, ale także wskazanym w produkcji) powinna być integracja informacji. Firmy posiadają ogromne ilości danych, ale systemy informacyjne nie są jeszcze zintegrowane i sparametryzowane w celu dostarczenia odpowiednich i terminowych informacji. W trakcie badań zbadana została również rola systemów informacyjnych w zarządzaniu jako narzędzia do wprowadzenia czwartej rewolucji przemysłowej.

Keywords: Systemy Informacyjne; produkcja; przemysł wytwórczy; czwarta rewolucja przemysłowa (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z49_32.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:49:y:2018:p:465-476

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2020-04-29
Handle: RePEc:sgh:annals:i:49:y:2018:p:465-476