EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Internet rzeczy w koncepcji Smart City

Robert Romanowski and Marcin Lewicki
Additional contact information
Robert Romanowski: Poznan University of Economics and Business, Department of Commerce and Marketing.
Marcin Lewicki: Poznan University of Economics and Business, Department of Commerce and Marketing.

Collegium of Economic Analysis Annals, 2018, issue 49, 97-112

Abstract: Niewątpliwie można wskazać na różnice w podejściu do koncepcji Smart City, która różni się m.in. w zależności od miasta i kraju, poziomu ich rozwoju, chęci przeprowadzania zmian i reform, zasobów i aspiracji mieszkańców miasta itd. Niemniej jednak należy podkreślić, że koncepcja ta jest nierozerwalnie związana, napędzana i technologicznie możliwa dzięki Internetowi rzeczy. Internet rzeczy opisuje swego rodzaju rewolucję, która ma obecnie miejsce, tj. rosnącą liczbę urządzeń z dostępem do Internetu, które mogą się łączyć i komunikować ze sobą oraz innymi gadżetami z dostępem do sieci. Internet rzeczy odnosi się do stanu, w którym rzeczy (np. przedmioty, otoczenie, pojazdy i odzież) na skutek gromadzonych informacji są w stanie wyczuwać rozmaite sytuacje w otoczeniu, komunikować się, tworzyć własne powiązania sieciowe i generować zupełnie nowe informacje, stając się integralną częścią Internetu (Technology Strategy Board). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania Internetu rzeczy w ramach sześciu sfer koncepcji Smart City na przykładzie wybranych metropolii. Wpływ Internetu rzeczy na koncepcję Smart City można podzielić na dwa rodzaje: sfery w pełni obsługiwane przez maszyny (rzeczy) i sfery wymagające ludzkiej pomocy. Wdrożenie pierwszego typu wykazałoby wysoki poziom automatyzacji. Do realizacji tego celu wykorzystano metody desk research oraz studium przypadku. Celem metodologicznym było przygotowanie hipotezy do pogłębionej analizy statystycznej. Wśród głównych wniosków postawiono podstawową tezę rozważań, tj. automatyzacja związana z koncepcją Internetu rzeczy nie powinna być realizowana w każdej sferze Smart City na tym samym poziomie. Ponadto w artykule zostały sformułowane cztery hipotezy, które odpowiadają różnym perspektywom reprezentowanym przez różne potrzeby i preferencje człowieka, w tym demokratyczne procesy „inteligentnego zarządzania”, a także jasne i precyzyjne cele i zadania różnych typów maszyn, wymagające pełnej automatyzacji.

Keywords: Smart City; Internet rzeczy; studia przypadków; technologie informacyjne (search for similar items in EconPapers)
Date: 2018
References: View references in EconPapers View complete reference list from CitEc
Citations Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z49_07.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:49:y:2018:p:97-112

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2018-11-03
Handle: RePEc:sgh:annals:i:49:y:2018:p:97-112