EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Zastosowanie metod badań jakościowych w analizie korzyści z adaptacji chmury obliczeniowej w przemyśle wytwórczym w Polsce – podejście strategiczne

Beata Gontar and Zbigniew Gontar ()
Additional contact information
Beata Gontar: Faculty of Management, University of Lodz

Collegium of Economic Analysis Annals, 2019, issue 54, 439-447

Abstract: Chmura obliczeniowa to przykład radykalnej zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw produkcyjnych poprzez absorpcję rozwiązań IT, gdzie powody, dla których organizacje wprowadzają nowe technologie informacyjne, ulegają systematycznej zmianie. Dość powszechnie przyjmuje się rozróżnienie trzech wyraźnych „fal” w tym obszarze: • 1960–1970 – automatyzacja poszczególnych czynności w łańcuchu wartości na podstawie analizy przechwyconych danych, co doprowadziło do wzrostu produktywności działań; • 1980–1990 – koordynacja i integracja działań związanych z dostawcami, kanałami dystrybucji i klientami, bazujące na rozwoju Internetu; • obecnie – integracja z samym produktem na podstawie wbudowanych w produkt urządzeń (czujników, mikroprocesorów, nadajników) oraz oprogramowania w chmurze obliczeniowej, które pozwala na zapisywanie danych produktu, ich analizowane oraz zdalne uruchamiane określonych aplikacji. Celem badań zaprezentowanych w artykule jest przeanalizowanie i strukturalizacja wiedzy ekspertów na temat zalet wdrażania chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce, a także analiza aspektu strategicznego tego procesu oraz porównanie uzyskanych wyników z tendencjami globalnymi wskazanymi powyżej. Badania przeprowadzono w latach 2017 i 2018 poprzez wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny (ang. Computer Assisted Telephone Interviews, CATI) na grupie losowo wybranych 400 przedsiębiorstw produkcyjnych. Starano się zapewnić reprezentację przedsiębiorstw we wszystkich wybranych kategoriach, w tym ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, źródło kapitału, strategiczne wykorzystanie IT itp. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących zastosowania reguł asocjacyjnych i algorytmu a priori do wykrywania odpowiednich asocjacji.

Keywords: chmura obliczeniowa; analiza asocjacyjna; absorpcja innowacji (search for similar items in EconPapers)
Date: 2019
References: View complete reference list from CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z54_33.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:54:y:2019:p:439-447

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2023-03-26
Handle: RePEc:sgh:annals:i:54:y:2019:p:439-447