EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

Determinanty luki VAT w Unii Europejskiej

Agnieszka Szczypińska
Additional contact information
Agnieszka Szczypińska: Ministry of Finance in Poland

Collegium of Economic Analysis Annals, 2019, issue 55, 69-82

Abstract: Państwa członkowskie Unii Europejskiej zmagają się z problemem efektywnej ściągalności podatków, zwłaszcza w zakresie podatku od towarów i usług (VAT). Oszacowanie skali unikania opodatkowania jest niełatwym zadaniem, z czego zapewne wynikał fakt dotychczasowego niepublikowania danych na ten temat. Celem niniejszej analizy jest identyfikacja czynników determinujących poziom luki VAT w krajach Unii Europejskiej dokonana na podstawie badań panelowych. Efektywność systemu podatkowego oraz kondycja makroekonomiczna gospodarki mogą wpływać na wielkość luki podatku od towarów i usług, ale te aspekty nie wyjaśniają w pełni analizowanego zjawiska. Jakość instytucji oraz zaufanie społeczne do państwa mogą także przyczynić się do efektywniejszej ściągalności podatków. Jednocześnie jednak istotność liczby stawek VAT czy ich rozpiętości, czyli czynnik powszechnie uznawany za ważny w analizowaniu luki VAT, nie znalazła potwierdzenia w badaniu empirycznym, co podważa zasadność powtarzanej od lat rekomendacji w zakresie podjęcia przez Polskę działań w celu ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT. Dokładne zrozumienie mechanizmu powstawania luki podatkowej pozwala na dobór odpowiednich narzędzi polityki gospodarczej, które doprowadzą do zmniejszenia skali zjawiska. Systematyczne gromadzenie danych statystycznych umożliwiających prowadzenie rzetelnych, regularnych analiz oraz współpraca międzyinstytucjonalna w zakresie wykrywania oszustw podatkowych mogą znacząco wpłynąć na ograniczenie nadużyć w zakresie prawa podatkowego. Ponadto, popularyzacja transakcji bezgotówkowych, elektroniczny rejestr faktur i paragonów oraz zwiększenie przejrzystości działalności instytucji publicznych istotnie zmniejszyłyby poziom luki VAT.

Keywords: luka VAT; szara strefa; instytucje; administracja podatkowa; dane panelowe (search for similar items in EconPapers)
Date: 2019
References: Add references at CitEc
Citations: Track citations by RSS feed

Downloads: (external link)
http://rocznikikae.sgh.waw.pl/p/roczniki_kae_z55_05.pdf Full text (application/pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:sgh:annals:i:55:y:2019:p:69-82

Access Statistics for this article

Collegium of Economic Analysis Annals is currently edited by Joanna Plebaniak, Beata Czarnacka-Chrobot

More articles in Collegium of Economic Analysis Annals from Warsaw School of Economics, Collegium of Economic Analysis Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Michał Bernardelli ().

 
Page updated 2019-10-21
Handle: RePEc:sgh:annals:i:55:y:2019:p:69-82