Üzleti agilitás és versenyképesség a XXI. század vállalkozásainál
Varga János ()
Additional contact information
Varga János: Óbuda University
from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management
Abstract:
A XXI. század piacgazdasága folyamatosan újabb és újabb kihívások elé állítja nemcsak a nemzetgazdaságok, hanem a vállalatok vezetõit is. A versenyben maradás ma már nemcsak azt követeli meg a gazdasági szereplõktõl, hogy jobb terméket vagy szolgáltatásokat állítsanak elõ, hanem az elõnyteremtési képességet a vállalati mûködés mind nagyobb területén fel kell tudni mutatni. Mindez abban nyilvánul meg, hogy a vállalkozás nemcsak a termék-elõállítás terén képes a radikális újításra, hanem minden lehetséges eszközzel igyekszik megragadni a környezeti változásokból adódó lehetõségeket. A vállalkozás sikeres mûködését nagyon sok tényezõ együttesen határozza meg. Ha ehhez hozzávesszük a dinamikusan változó gazdasági, politikai és társadalmi körülményeket, akkor világossá válhat számunkra, hogy a korábban alkalmazott vezetési módszerek már nem lehetnek sikeresek a versenyképes mûködés fenntartásához. Olyan szemlélet és vállalati stratégia kialakítására van szükség, amely egyszerre terjed ki a teljes vállalat mûködésére és figyelembe veszi a környezetbõl érkezõ gazdasági hatásokat. Erre pedig csak olyan vállalkozás képes, amely elismeri az agilitás fontosságát, és ennek megfelelõen alakítja gazdasági tevékenységét. Az agilitás ma alapvetõ versenyképességi tényezõ, korunkban a versenyelõny szerzésének legfontosabb eleme. A dinamikusan változtató vállalat mindig a leggyorsabban reagál a piaci folyamatokra, felismeri, hogy mi az, amivel a leggyorsabban tud értéket teremteni a fogyasztók számára, tudatosan fordul olyan megoldások felé, amellyel mindig valamilyen újszerû dolgot tud teremteni. „Az agilitás olyan adottság, amely egyaránt képes létrehozni új dolgokat és reagálni a változásokra.” Az újítás és a gyors reagálás együttesen ad ma versenyelõnyt a globális piacokon, amelynek legfontosabb eszközeiként az innovációt, a tudás fejlesztését, az együttmûködések építését, a szervezetfejlesztést, a harmonikus vállalati kultúra megteremtését stb. lehetne megemlíteni. A vezetés felelõssége nemcsak abban áll, hogy a keresleti oldal számára teremtsenek értéket, hanem a belsõ érintettek és a társadalom állapotára is tekintettel vannak. Mindez azért fontos, mert az egyének tudása, az együttmûködés és a megszerzett ismeretek alkalmazása határozza meg a sikert. Ha a vezetés az értékteremtés folyamatait hatékonyan menedzseli, és emellett dinamikusan változtató vállalatot alakítanak ki, akkor a versenyelõny a késõbbiekben bizonyosan jelentkezni fog. A tanulmány arra próbál rávilágítani, hogy agilitás nélkül nem lehetünk hosszú távon sikeresek. Mindezt szakirodalmi áttekintés és kutatási eredmények ismertetése mellett teszi.
Keywords: agilitás; üzleti stratégiák; versenyképesség (search for similar items in EconPapers)
Date: 2014
ISBN: 9786155460043
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/07_VargaJanos.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/07_VargaJanos.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/07_VargaJanos.pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2104:189-204
Access Statistics for this chapter
More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században IV. from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Alexandra Vécsey ( this e-mail address is bad, please contact ).