EconPapers    
Economics at your fingertips  
 

A gazdasági proaktivizmus hiánya a hazai gazdaságban és a válságkezelésben

Varga János () and Agnes Csiszarik-Kocsir
Additional contact information
Varga János: Óbuda University

from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management

Abstract: Az elmúlt pár évtizedben igen sok szakember igyekezett feltárni a sikeres vállalkozások receptjét. Hogyan alakítsunk ki és mûködtessünk olyan szervezeteket, amelyek hosszú távon is nyereségesek lehetnek, és amelyek folyamatosan új választási lehetõséget tudnak nyújtani fogyasztóik számára?! Egyfajta elmozdulás figyelhetõ meg a klasszikus erõforrások felõl a képességek (pl. a tudás, a kreativitás) irányába, és egyre inkább felértékelõdik a vezetés minõsége is. Ez az elmozdulás akkor éreztette igazán számottevõ módon hatását, amikor a 2007-ben kirobbant gazdasági válság világméreteket öltött, és számos vállalkozást, sõt nemzetgazdaságot is a választások útjára kényszerített. Ezekben az években remekül megmutatkozott, hogy nem elég csupán az erõforrásokat birtokolni, nem elég csupán megfelelõ inputokkal rendelkezni ahhoz, hogy sikeresek legyünk, mint ahogy ahhoz sem elég, hogy jól tudjunk a válsághelyzetekre reagálni. Valami többre is szükségünk van, és ez a valami olyan dologban testesül meg, amelyet igazán nehéz mérni, vagy számszerû formában kifejezni. Ki kell, hogy alakuljon egy olyan üzleti modell és ehhez kapcsolódó szervezeti kultúra, amely képessé teszi a szervezetet a gyors alkalmazkodásra, és olyan filozófiát honosít meg a cégen belül, amellyel sokkal dinamikusabban, vagy eredményesebben lehet a válságot kezelni, sõt megelõzni azt. A sikeres vállalkozás tehát ma megköveteli a ”nyitott szem” vállalatpolitikai gyakorlatot, és ez nemcsak abban nyilvánul meg, hogy a válságra jól tudunk reagálni. A válság csupán egyetlen jelensége annak a turbulensen változó környezetnek, amelyben a vállalkozásoknak helyt kell állniuk. A lehetõségek folyamatosan szemünk elõtt vannak, és azok a cégek lesznek sikeresek, amelyek elsõként ismerik fel az új lehetõséget. A válságot sokan úgy fogják fel, mint a lehetõ legrosszabb dolgot, de egyben új lehetõséget is jelent az átszervezésekre, a helyzetbe kerülésbe, a felvirágzásra. Feltételezésünk szerint a gazdasági szereplõk környezeti változásokra való felkészültségi foka elmarad attól a szinttõl, mint amelyet a siker érdekébennapról-napra fent kellene tartanunk. E felkészültség nélkül viszont sebezhetõk vagyunk, rossz és kapkadó megoldásokat választunk, és ez egyaránt megmutatkozik a vállalati és a nemzetgazdasági eredményekben is.

Keywords: válság; változtatás; válságmenedzsment (search for similar items in EconPapers)
Date: 2015
ISBN: 9786155460487
References: Add references at CitEc
Citations:

Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Varga_Csiszarik.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Varga_Csiszarik.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Varga_Csiszarik.pdf)

Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.

Export reference: BibTeX RIS (EndNote, ProCite, RefMan) HTML/Text

Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2105:409-438

Access Statistics for this chapter

More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században V. from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Alexandra Vécsey ( this e-mail address is bad, please contact ).

 
Page updated 2025-03-19
Handle: RePEc:pkk:vf2105:409-438