A vállalati társadalmi felelõsségvállalás viszonya az alkalmazotti identitás kapcsolatrendszerében
Li Maohua (),
Szilágyi Tibor Pál (),
Li Jing () and
Almádi Bernadett ()
Additional contact information
Li Maohua: Xi’an Siyuan University
Szilágyi Tibor Pál: Óbuda University
Li Jing: Jiangxi University of Finance and Economics
Almádi Bernadett: Szent István Egyetem
from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management
Abstract:
.A mainstream közgazdászok szerint a CSR nem más, mint az etikai alapokon nyugvó kötelezettségvállalásból létrejött "jó üzlet", aminek segítségével a vállalatok profitot tudnak növelni. Ezért a vállalatok, ha valamilyen "jó ügy" mellé állnak, és azokért erõfeszítéseket tesznek, gazdasági hasznot realizálhatnak majd a jövõben. Ennek okán a közgazdászok megítélése ambivalens a témával szemben, hiszen sokan a profitszerzés eszközeként tekintenek a vállalati felelõségvállalásra, és mint haszonszerzési eszközt ismerik el, nem pedig a gazdaságetika alapjain nyugvó értékvezérelt vállalatvezetési eszközt.Kutatásunk a vállalat és az alkalmazott kapcsolatát meghatározó viszonyt veszi górcsõ alá, és keresi az összefüggést a CSR és a vállalati identitás között. A CSR az a tevékenység, melyet a vállalat a közösség, (az alkalmazottak és a környezet) illetve más szereplõk érdekében vállal. A vállalati erõforrások egyik meghatározó tényezõje a vállalat alkalmazottai, így szerepük, kapcsolatuk, és viszonyuk a vállalati rendszerben elengedhetetlen. Feltételezésünk szerint, ha tudjuk milyen a kapcsolat a vállalkozás és a környezete között, akkor azt predikcionálhatjuk, hogy milyen lesz a viszony a vállalat és az alkalmazottai között, illetve fordítva.Ha a vállalat CSR tevékenységet folytat az alkalmazottak felé, akkor õk egyre motiváltabbak az operatív tevékenységeik során, és a vállalatot elkezdik sajátjuknak érezni. Amíg ez a pszichológiai szerzõdés fel nem bomlik a munkavállaló és a vállalat között, addig teljes energiájukat munkájukra fordítják, elégedettebbek lesznek, és hatékonyabban dolgoznak, vagyis kézzel fogható profitot termelnek. Így a munkavállaló a kielégítõ bérszínvonal mellett, a munkavégzéshez szükséges alapvetõ eszközökön, valamint a karrierépítés lehetõségén kívül még identitástudatot is kap a vállalattól, ami arra ösztönözi, hogy még többet hozzon ki önmagából „a nemes cél” érdekében. Kutatásunk tehát ezt a fajta szimbiotikus kapcsolatot vizsgálja, ami a vállalati felelõségvállalás hatására a munkavállaló identitása és a vállalat között alakul ki.
Keywords: Vállalati identitástudat; CSR; Alkalmazott; Kérdõíves kutatás (search for similar items in EconPapers)
Date: 2017
ISBN: 9789634490289
References: Add references at CitEc
Citations:
Downloads: (external link)
http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Li-Szilagyi-Li-Almadi.pdf (application/pdf)
Our link check indicates that this URL is bad, the error code is: 404 Not Found (http://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Li-Szilagyi-Li-Almadi.pdf [301 Moved Permanently]--> https://kgk.uni-obuda.hu/sites/default/files/25_Li-Szilagyi-Li-Almadi.pdf)
Related works:
This item may be available elsewhere in EconPapers: Search for items with the same title.
Export reference: BibTeX
RIS (EndNote, ProCite, RefMan)
HTML/Text
Persistent link: https://EconPapers.repec.org/RePEc:pkk:vf2107:368-379
Access Statistics for this chapter
More chapters in Tanulmánykötet - Vállalkozásfejlesztés a XXI. században VII. from Óbuda University, Keleti Faculty of Business and Management Contact information at EDIRC.
Bibliographic data for series maintained by Vécsey Alexandra ( this e-mail address is bad, please contact ).